Radyo TimeRadyo Time

“Tedirginlik hızla giderilmeli”

İdlib’de yaşanan gerilim ve Türkiye'nin sürekli bölgeye askeri sevkıyat yapması, gelişmelerle ilgili haberlerin gazete ve televizyonlarda ilk sırada haber olması özellikle bölgemizde kaygıya neden oldu. Rusya ile “uçak krizi” döneminde büyük sıkıntı çeken ve on milyarlarca dolar zarara uğrayan yaş meyve ve sebze üreticileri ile turizmciler, “yeniden uçak krizi günleri yaşanır mı?” endişesine kapıldılar.
Bu haber 344 kere okunmuş.19 Şubat 2020, Çarşamba - 13:25

 Bu konu ile ilgili basın açıklaması yapan Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı Evren Kurtoğlu turizmciler ve çiftçilerdeki tedirginliğin hızla giderilmesini isteyerek, “Türkiye ve Rusya dost iki ülkedir. Çıkarlarımız ortaktır. Türkiye ile Rusya arasında gerilim yaşanması durumunda neler olacağını uçak krizi sırasında gördük. Hem Alanya hem Türkiye büyük sıkıntı yaşadı. Çiftçimiz, turizmcimiz, turizm sektöründe çalışan işçilerimiz çok zor günler geçirdi. Bu günler geride kalmışken yeni krizlere tahammülümüz yok. Türkiye-Rusya arasında kriz yaşanırsa bundan en fazla Amerika yarar görür. Türkiye’yi yönetenlerin ABD tuzağına düşmemelidir” diye konuştu.

‘Türkiye tarihsel bir karar sürecinde’

"Türkiye'nin 2015 sonrasında yöneldiği Atlantik’ten ayrılma ve Avrasya’da konumlanma siyasetinden geri dönmesi mümkün değil. Süreç elbette iniş çıkışlı ancak ABD denetimi Türkiye için vatan bütünlüğü açısından parçalanma ve ekonomik açıdan iflas anlamına geliyor. Bu nedenle Türkiye tarihsel bir karar süreci içindedir. Gelişme Avrasya yönündedir. Türkiye'nin birinci ticaret ortağı Rusya, İkincisi Çin, üçüncüsü Almanya. Öte yandan Türkiye'nin enerji güvenliği, Asyalı komşularında. Türkiye ekonomisi Avrasya ile bütünleşiyor. Dahası, Türkiye'nin güvenliği Avrasya’da. Bu koşullarda Rusya büyük bir hata yapmazsa, Türkiye ABD’ye geri dönmez, dönemez."
 
"Astana Süreci'ni ve Soçi Mutabakatı'nı kararlı olarak ve sabırla devam ettirmek gerekir. Rus uçağının düşürüldüğü Rusya Büyükelçisinin Ankara’da öldürüldüğü günleri hatırlayalım. ABD’nin komploları Türkiye'nin Avrasya sürecini geri çeviremedi. Bu süreçte Türkiye, Rusya ve İran arasında karşılıklı güven çok önemli. Rusya ve İran, Türkiye'nin PKK bölücülüğünü tasfiye kararlılığını çok iyi anlamalı ve yardımcı olmalı. Öte yandan Vatan Partisi’nin bugünkü yükselişine hizmet eden siyasetler, Türkiye-Rusya dostluğu ve İdlib’teki kalıcı çözüm için belirleyici önemdedir. Çünkü Vatan Partisi, Türkiye’de Suriye'nin kendi ülkesindeki terörü temizlemesini destekleyen tek partidir ve en önemlisi herkesin kabul ettiği gibi ülke siyasetinde etkilidir."
 
“Karadeniz’den Umman Denizi’ne uzanan ortak cephe”

"Türkiye’de arkada kalan Atlantik döneminin tortuları bütünüyle temizlenmiş değil. Ak Parti Hükümetinin Kırım’daki tutarsız ve olumsuz siyaseti böyle sürüp gidemez.
 
Vatan Partisi, Türkiye-Rusya dostluğunu stratejik güvencelere oturtacak siyasetler demeti üretti. Karadeniz’den Umman Denizine uzanan tek bir cephe var. Kırım’ı tek başına bir mesele olarak ele almak yerine Karadeniz’den Umman Denizi’ne uzanan ortak cephenin bir parçası olarak görmek ve bu ortak cephenin her parçasında ortak siyasetler geliştirmek gerekir. Bu geniş cephenin her alanında Türkiye, Rusya, İran, Suriye ve Irak ile diğer Batı Asya ülke erinin ortak siyasetlerde buluşmalarını sağlamalıyız. Stratejik ittifak bunu gerektirir ve o zaman başarılı olur.
 
Birincisi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Abhazya devletini tanımalılar. Rusya ve Abhazya ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımalı.
 
İkincisi, Türkiye, Kırım’ın Rusya toprağı olduğunu kabul etmeli. Rusya ise Karabağ’daki Ermeni işgaline son verilmesi için ağırlığını koymalı.
 
Üçüncüsü, Türkiye ve Rusya, Karadeniz’de ve Doğu Akdeniz’de her iki ülkeye yönelen ABD merkezli tehditlere karşı birleşmeli ve ortak bir stratejide buluşmalı.
 
Dördüncüsü, Suriye’nin toprak bütünlüğünün bir an önce sağlanması ve ABD’nin Batı Asya’dan çekilmesi için kararlı siyaset izlenmeli.
 
Beşincisi, ABD’nin Türkiye’yi, Rusya’yı, İran’ı ve hatta Çin’i ve Almanya’yı hedef alan ekonomik yaptırım ve ambargolarına karşı ortak tavır geliştirilmeli."

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki