Radyo TimeRadyo Time

“Temizlemekten daha önemli olan kirletmemektir”

Alanya Belediye’sinin ev sahipliğinde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen “Plajına Sahip Çık” projesi bu sabah Damlataş Halk Plajı’nda düzenlenen programla başladı. Açılış programına konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Herkes temizleyebilir ama önemli olan kirletmemek” dedi.
Bu haber 704 kere okunmuş.24 Temmuz 2018, Salı - 16:54

 24-27 Temmuz tarihleri arasını kapsayan projeyle kalıcı çözümün “temizlemek değil kirletmemek” olduğu konusunda plajları kullanan vatandaşlar ve turistlerde farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.

 Alanya’nın en güzel sahillerinden Damlataş Halk Plajı’nda start verilen Plajına Sahip Çık projenin açılışına, Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almila Kından Cebbari, ALTİD Başkanı Burhan Sili, Başkan Yardımcıları, birim amirleri, çevreciler, projeye destek veren vatandaşlar ve turistler katıldı.  

 Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş’un projeyle ilgili açılış konuşmasının ardından Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almila Kından Cebbari, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya da çevrenin ve doğal zenginliklerimizin önemine dikkat çeken birer konuşma yaptılar. 

  “Trafikte saygılıysak, doğa harikası, kültür harikası memleketimize sahip çıkmayı öğreniyorsak, işte biz millet olarak o zaman iyi adımlar atıyoruz” demektir diyerek konuşmasına başlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, şunları kaydetti: “Bu gördüğünüz plaj dünyanın en güzel sahillerine sahip Kleopatra Plajı. Burada insanlar  mutlu, huzurlu yaşıyorsa bu çok önemli. Biz inanıyoruz ki, temizlemekten daha önemli olan kirletmemek ve kirletilmesini önlemektir.”

 ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan’a da teşekkür eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Şimdiye kadar gönüllü olarak çalışıp bir çok çevre projesinde emeği olan ALÇED Başkanımız Şerefnur Hanım’a Alanya halkı ve şahsım adına teşekkür ederim” dedi.

 Başkan Yücel konuşmasını, projede emeği geçen kamu kurum ve kuruluşlarına, STK’lara, bölge halkına ve tüm destekçilere teşekkür ederek tamamladı.

 Konuşmaların ardından Alanya Belediyesi tarafından hazırlanan açılış pastasını katılımcılarla birlikte kesen Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Kaymakam Nurullah Kaya plajda temizlik yaptı. Elindeki aletle plajdaki çöp ve izmaritleri toplayan Belediye Başkanı Yücel, önemli olanın temizlemek değil kirletmemek olduğunu söyledi.

 2010 yılından bu yana farklı belediyeler ve yerel derneklerle işbirliği içerisinde 9 farklı yörede yapılan Plajına Sahip Çık Projesi, bu yıl Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 10. kez gerçekleştiriliyor. Alanya Belediyesi ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) işbirliği ile Alanya Damlataş Halk Plajı’nda  bugün başlatılan ve 24 - 27 Temmuz tarihlerini kapsayan “Plajına Sahip Çık” projesinde her gün çevre bilincine dikkat çeken farklı bir etkinlik düzenlenecek. 

 Plaj Temizliği Anket Çalışması, Plaj Temizlik Derecesi Ölçümü, Plajda Görünmeyen Çöpler Etkinliği, İzmarit Toplama Yarışması, Mavi Bayrak Kriterlerini bul oyunu, Kırmızı Yeşil Pankart Oyunu ve Zeliha Sunal ile Atıksız Yaşam Atölyesi etkinlikleriyle 4 gün boyunca farkındalık oluşturulacak. Alanya Belediyesi yerel sorumluluğunda 61 otel plajı, 6 halk Belediye plajı ve 1 marina ile Mavi bayrak plajları turizme önemli katkı sağlıyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki