Radyo TimeRadyo Time

“Tepkisiz kalmayalım”

Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı Evren Kurtoğlu, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın verdiği demeçler nedeniyle soruşturma başlatılmasını değerlendirdi.
Bu haber 668 kere okunmuş.25 Aralık 2018, Salı - 11:25

 Evren Kurtoğlu, Gezen ve Akpınar ile ilgili  soruya, “Her milletin büyük aydınları vardır. Her milletin büyük sanatçıları vardır. Türk Milletinin de aydınları, sanatçıları var. Bu aydınların, sanatçıların dokunulmazlıkları var. Yalnız milletvekilliği dokunulmazlığı olmaz. Anayasamızda milletvekili dokunulmazlığı düzenlenmiştir. Milletvekillerimizin siyasi faaliyetlerinde özgür olmaları içindir. Bu dokunulmazlık bizim Anayasa Geleneğimizin bir ürünüdür. Aynı zamanda bizim aydınlarımızın da sanatçılarımızın da bir dokunulmazlığı olması gerekir. Onlara dokunulduğu zaman bir anlamda Türkiye'nin geleceğine dokunulmuş olur.

 Onlar rahat olmalı, onlar serbest olmalı. Onlar sanatlarını serbestçe yapmalı. Çünkü onlar Namık Kemal geleneğinin, Orhan Kemal geleneğinin, Nazım Hikmet geleneğinin, büyük sanat geleneklerimizin bugünkü temsilcileridir. O bakımından Sayın Müjdat Gezen ve aynı zamanda Sayın Metin Akpınar ilgili bu soruşturmayı bizim sanatçılarımızın ve aydınlarımızın dokunulmazlığına karşı bir müdahale olarak değerlendiriyoruz. Bırakalım insanlar dilediklerini özgürce söylesinler. Söylemeleri Türkiye'nin geleceği açısından yararlıdır. O bakımdan bu soruşturmayı hukuka uygun bulmuyoruz. Zor bir dönemden geçiyoruz, zor dönemde insanlar kendi önerilerini, çözümlerini, özlemlerini serbestçe ifade etmeli.

 Biz de fikir sahibiyiz. Sayın Metin Akpınar’ın konuşmasında, ‘Rusya’ya dostluk gösteren iktidarların geçmişte başına nasıl işler geldiği’ konusunda bir nevi uyarısı var. İhtar var. Bu bugünkü Türkiye'nin konumuna hiç uygun bir görüş değil. Türkiye bugün ABD’nin denetimi altında kaldığı zaman  hem borç batağına batar, hem de topraklarının ve mavi vatanının bölünme tehditleriyle karşı karşıya gelir. O bakımdan, Sayın Metin Akpınar’ın, ‘Rusya ile dostluk kuranın başına bela gelir’, şeklindeki görüşlerini hiçbir şekilde paylaşmıyoruz.

 Bugün Türkiye'nin ihtiyacı, Suriye ile dostluk, Irak’la, İran’la, Rusya ile Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Çin’le dostluktur. Türkiye, üretim ekonomisini bu dostluklarla kurabilir. Aynı zamanda Türkiye, kendisine yönelen Akdeniz’den Ege’den gelen tehditleri bu dostluklarla göğüsleyebilir. Buradaki fikirlerimiz Sayın Metin Akpınar ile uyuşmamaktadır. Bu tür fikirler hukuken suç teşkil etmese bile, Türkiye'nin ABD denetiminde kalmasına hizmet eder” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki