Radyo TimeRadyo Time

“Toprağın en büyük düşmanı anız yakma”

Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, toprağın en büyük düşmanının anız yakma olduğunu bildirerek, “Toprakta verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddeleri yok ediyor, toprağın biyolojik, fiziksel, kimyasal özelliklerine zarar veriyor” dedi.
Bu haber 373 kere okunmuş.14 Haziran 2018, Perşembe - 11:44

 MZO Başkanı Metin,  yaptığı açıklamada hasattan sonra rutin bir tarımsal uygulama gibi gerçekleştirilen ve toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zararlar veren anız yakmanın verimli tarım alanlarının azalmasına ve toprak verimliliğinin zamanla kaybolmasına neden olduğunu belirtti. 

 Anız yangınları sırasında 250 santigrat derece gibi sıcaklığın ortaya çıktığını dile getiren Metin, “Bu sıcaklık, verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddeyi yok ediyor. Toprakta sürdürülebilirlik için önemli olan biyolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklere zarar veriyor. Ayrıca anız yangınları nedeniyle komşu tarlaların ürünleri ile ormanlar da tahrip olabilmekte, doğrudan ve dolaylı etkileri yüzünden toprakla birlikte birçok canlı türü de zarar görmektedir” dedi. 

 Verimliliği düşen topraktan daha iyi ürün almak isteyen üreticilerin, daha fazla toprak işleme ve kimyasal kullanma yollarına başvurduğuna dikkat çeken Metin, “Dolayısıyla hem ekonomik hem de çevreyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor. Anız yangınları konusunda yapılan araştırmalar, en fazla toprak kayıplarının anız yakılan tarlalarda olduğunu göstermiştir. Üreticilerimiz anız yakarak geçim kaynağı olan toprağı fakirleştirip öldürmemeli ve anız yakmayı bırakmalıdır. Üreticilerimiz anız yakmak yerine natif uygulamaları tercih etmeli, toprak işlemesiz tarıma yönlenmelidir” ifadelerini kullandı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki