Turizm ve Sanat Festivali 10 farklı sergiyle ziyaretçilerini kültür ve sanata doyuracak

Alanya Belediyesi tarafından 25, 26, 27 Haziran tarihlerinde 18.si düzenlenecek “Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali”nde 10 farklı konuda sergi açılacak. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün festival alanında açacağı sergilerle ziyaretçilere görsel bir şölen sunulacak.
Bu haber 273 kere okunmuş.18 Haziran 2018, Pazartesi - 13:09

Her yıl farklı bir konunun işlendiği festivalin bu yılki teması “Selçuklu Dönemi” olarak belirlendi. Selçuklu Dönemi ile ilgili kültürel ve tarihi ögeler festival boyunca ziyaretçilere sergiler ve farklı etkinliklerle anlatılacak.

Konya Olgunlaşma Enstitüsü “Selçuklu” Temalı Kıyafetler Sergisi | Rıhtım

Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nün geleneksel el sanatları alanında yapmış olduğu çalışmalar kapsamında; Selçuklu motifleri ve renkleri kullanılarak hazırlanan ve Selçuklu eserlerinde yer alan motiflerle işlenmiş “Selçuklu” temalı 20 kıyafet festival dâhilinde rıhtım bölgesinde Zincirli Heykel‘in yer aldığı meydana kurulacak otağ çadırı içerisinde sergilenecek.

”Alanya Kalesi ve Selçuklu” Alanya Kalesi Kazılarındaki Selçuklu Eserleri Sergisi | Rıhtım

1985’te İçkale’nin güneydoğusunda yer alan Selçuklu Sarayı’nda başlayan ve ara ara devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan buluntular ve Alanya Kalesi’ndeki Selçuklu anıt yapılarına ait fotoğraflar bu bölümde sergilenecek. Alanya Kalesi Kazı Başkanlığı ve Alanya Müze Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen bu sergi, Rıhtım bölgesinde kurulan otağ çadırının etrafında yer alacak.

Ortaçağ Anadolu Sikkeleri Sergisi | Kızılkule

Kızılkule’de düzenlenecek olan “Ortaçağ Anadolu Sikkeleri Sergisi” Anadolu’nun görsel zenginliğine ışık tutuyor. Sergi, Yapı Kredi’nin sahip olduğu 55.000 parçalık dünyanın üçüncü büyük sikke koleksiyonundan seçilerek oluşturuldu. Maden üzerine basılan bu sikkelerde devletin arması, sikkeyi bastıran hükümdarın adı, sikkenin basım tarihi, değeri ve basıldığı şehrin ismi gibi çeşitli veriler bulunuyor. Sikkelerde, bunların yanı sıra, Anadolu uygarlıklarının, kültürlerinden, mitolojilerinden, bulundukları coğrafyadan, yaşadıkları olaylardan hareketle, çoğu kez simgesel değerler atfettikleri çeşitli figürler de göze çarpmaktadır. Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından hazırlanan bu sergi Belediye ve Yapı Kredi iş birliği ile Kızılkule’de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. 

Siyah Beyaz Fotoğraf Sergisi | Rıhtım

Alanya kent belleğinin oluşturulması amacıyla Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve Alanya merkez ve çevre mahallelerden belediye arşivine kazandırılan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan sergi de Rıhtım bölgesinde her yıl olduğu gibi yerini alacak. 100 adet fotoğrafın bulunduğu sergi Alanya’nın o yıllara ait sokaklarını, evlerini, sosyal yaşamını siyah-beyaz fotoğraflarla günümüze taşıyacak.

Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi | Rıhtım

Rıhtım bölgesindeki bu sergi de Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü’nün (AFSAK) yaptığı Alanya Belediyesi 14. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler yer alacak. Alanya’da Turizm, Alanya’da Tarih ve Kültür, Alanya’da Doğa konu başlıklarda yarışmaya katılan ve ödül alan 30 eser sergilenecek.

Fotoğraf Sanatçıları Kulübü Fotoğraf Sergisi | Rıhtım

Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK) tarafından hazırlanan karma fotoğraf sergisi, yolu AFSAK ’tan geçen eğitim almış kursiyerlerin ve üyelerinin fotoğraflarından oluşuyor. Her ay üyeler arasında yapılan yarışma birincilerinin fotoğrafları da bu sergide yer alacak.

Muz Lifi Sergisi | Rıhtım

Alanya Belediyesi’nin 2015 yılında hayata geçirdiği “Muzdan Sanata, Hayalden Tasarıma Muz Lifi” Projesi kapsamında sürdürülen çalışmalardan örnekler festival alanında Rıhtım bölgesinde sergilenecek. Muz lifi kumaş ve muz lifinden yapılan ayakkabı, çanta, duvar panoları sergi alanında ziyaretçilerini bekliyor.

Kozadan Yapılmış Çiçek Sergisi | Rıhtım

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerlerin hazırladığı ipek kozasından çiçekler, iğne oyası ürünler, kâğıt rölyef alanında yapılan eserlerin yer alacağı sergi halkın beğenisine sunulacak.

Geleneksel El Sanatları Sergileri | Rıhtım

Festival dahilinde geleneksel el sanatlarımızın ziyaretçilere uygulamalı olarak tanıtılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Cam, Sedef, Çini, Tezhip, Hüsnühat, Tezhip-minyatür, Doğal Taş İşleme sanatçıları rıhtım bölgesinde Zincirli Heykel‘in yer aldığı meydanda eserlerini sergileyecekler.

Mutfak Avadanlıkları Sergisi | Rıhtım

Festivalde Selçuklu temalı Nevin Halıcı Özel Koleksiyonu Mutfak Avadanlıkları Sergisine yer verilecek. Rıhtım bölgesinde açılacak sergi festival süresince ziyaretçilerini ağırlayacak.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki