Radyo TimeRadyo Time

"Türk birliği muhakkak kurulacak"

Türk Eğitim-Sen Antalya 2 Nolu Şubesi’nin düzenlediği Fırat Yılmaz Çakıroğlu anısına “Türk Dünyası ve Türk Birliği” konulu konferansa konuşmacı olarak Prof.Dr. Kürşat Zorlu katıldı.
Bu haber 331 kere okunmuş.12 Mart 2019, Salı - 16:43

 

 Konferansta Ege Üniversitesi Kampusunda 20 Şubat 2015’te bıçaklanarak şehit edilen, Ülkü Ocakları Üniversite Sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu şiirlerle ve sunumlarla anıldı. 

 Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Burhan Ulu açılış  konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyetimizin  Kurucusu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk  “Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk’ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecektir.

  Ve Ziya Gökalp; “Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan. Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir, Turan.

  Ve Ömer Seyfettin,” Biz Türkler coşarız, tufan gibi her yana. Aslan gibi koşarız, bir gün turana” diyerek Türk Birliğini işaret etmişlerdir.

 Türk Eğitim Sen olarak, biz de ilkemiz, önce ülkemiz diyoruz. Ve bu ruhu bugün de diri tutmak için bu programı tertip etmiş bulunuyoruz” dedi.

 Türk Dünyası ve Türk Birliği konulu konferansın konuşmacı konuğu Akademisyen ve Köşe Yazarı, Profesör Doktor Kürşad Zorlu, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun şehit edilişinde o günlerde altında yatan terör sorununa değinerek, milli birliğin ve beraberliğin önemi üzerinde durdu. Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'un Alanya' da anılmasından büyük gurur duyduğunu söyleyen Baba Fuat Mahir Çakıroğlu'ndan Alanya'ya selam getirdiğini söyledi. 

 Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Türk dünyasının içinde bulunduğu ekonomik  ve siyasal sorunları anlattı. Doğu Türkistan'da Çin Hükümeti tarafından Uygur Türklerine uygulanan zulmü örnekler arasında sıraladı. Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye'yi çok önemsediğini, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir Türk birliği hayalinde olduklarını, tüm Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye ile ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda işbirliği bağlarını kuvvetlendirmek istediklerini ve ortak projelerle Türk birliğine giden yolda birlikte yürümek için hazır olduklarını söyleyerek, Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye’yi, Türklerin Batı’ya bakan yüzü olarak nitelendirdiklerini ve bu bağlamda Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerini güçlendirmesinin güçlü bir Türk  Birliği için gereklilik olarak gördüklerine değindi.

 Zorlu, dünya üzerindeki bağımsız ve yarı bağımsız Türk Devletleri, Türk nüfusu ve Türk kültürünün zenginliği hakkında da açıklamalarda bulundu. Türk birliğinin önündeki Engeller üzerinde de duran Prof.Kürşad Zorlu, birbirini yeterince tanımam veya yanlış tanıma, ortak amaçların etkin ve işlevsel olmaması, medyanın yapısı ve kullanım biçimi, ortak bilgi ve haber havuzu oluşturulamaması, ortak alfabe sıkıntısı, muadil kurum ve kuruluşların bulunmaması, mevcut kuruluşlarda ihtisaslaşma sorunu, ortak TV kanallarının sahalarda yaygınlaştırılamaması gibi nedenleri sıraladı.

 Prof. Dr. Kürşad Zorlu, 1933'te Atatürk'ün de söylediği gibi Türk Birliği'nin bir gün muhakkak kurulacağı inancında olduğunu, önemli olanın, Türkiye'nin ve Türklerin buna hazır olması ve o gün ne yapacaklarını çok iyi bilmeleri gerektiğinin altını çizerek, Türk birliğine giden yolda  tüm Türkleri beraber yürümeye davet etti ve  katılımcıların da sorularını yanıtlayarak konuşmasını tamamladı.

 Al bayrakla gök bayrağın dalgalandığı salonda "Ne Mutlu Türkü’m" sloganlarıyla konferans sona erdi.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki