Türk Kızılay’ın “kan bağış sistemi” dünyaya örnek oluyor

Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılay ve kan hizmetleriyle ilgili bilimsel alanda çalışan akademisyenler, Türk halkına daha iyi hizmet ulaştırabilmek için izlenecek yol haritasını I. Uluslararası Kan Güvenliği ve Hemovijilans Kongresi’nde masaya yatırıyor.
Bu haber 49 kere okunmuş.02 Kasım 2019, Cumartesi - 13:37

Türkiye’de kan bağışıyla ilgili olarak yasa ile yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Türk Kızılay, kanın gönüllü bağışçıdan alınması, test edilmesi, bileşenlerinin hazırlanması, dağıtımı ile ilgili sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi adına, kan ile ilgili uluslararası bilimsel gelişmeleri de yakından takip ediyor.

2005 yılında başlatılan “Ulusal Güvenli Kan Temini Projesi” ortaya koyduğu başarı grafiği ile dünyadaki ilgili kurum ve kuruluşların örnek aldığı bir çalışmaya dönüşmüş bulunuyor. Gerek ulusal kan temininde gelinen aşama, gerekse bundan sonra atılacak adımlar ve kanın ihtiyaç sahiplerine en güvenli bir şekilde nasıl oluşturulabileceğine ilişkin başlıklar Antalya’da masaya yatırılacak.

Bu amaçla Türk Kızılay, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Alman Kızılhaçı, Hollanda Kan Kuruluşu Sanquin, Avrupa Kan Kuruluşları Denetleme Sistemleri ve Uluslararası Hemovijilans Surveyans Ağı ve bu alanda çalışan akademisyenlerin bilimsel katkıları ile 2-6 Kasım 2019 tarihleri arasında I. Uluslararası Kan Güvenliği ve Hemovijilans Kongresi düzenleniyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki