Radyo TimeRadyo Time

Türk kültür mirası laleler çiçek açtı

Alanya Belediyesi Ekiplerince şehrin çeşitli bölgelerindeki parklarda ve refüjlerde dikilen lale, nergis, sümbül soğanları çiçek açmaya başladı.
Bu haber 89 kere okunmuş.24 Şubat 2018, Cumartesi - 11:56

 Peyzaj uygulamalarına yenilikler katan lale, nergis ve sümbül soğanları Aralık ayında şehrin muhtelif yerlerine dikilerek bakımları yapıldı. Şehrimizin çeşitli bölgelerinde kullanılan bu soğanlar şehre kattığı renkler ve çeşitlilik açısından hem yerli vatandaşların hem de şehre gelen turistlerin yoğun ilgilisini çekiyor. Özellikle Atatürk Anıtı yanındaki yeşil alanda yapılan kapsamlı uygulamaile bu bölge birçok kişinin uğrak yeri haline geldi. Yerli halkın ve turistlerin hem gezinti hem de fotoğraf çektirmek amacıyla yoğun ilgi gösterdiği bu alan 2018 sezonunda çiçeklerin açmasıyla birlikte tekrar renklenmeye başladı. 

 Sugözü Mahallesi, Keykubat Bulvarı üzerine yeni yapılan çevre yolundaki Telekom Kavşağı’nda da lale, sümbül, nergis soğanları ile desen çalışmaları yapılarak çiçeklerin açması ile birlikte görsel bir şölen ortaya çıktı. Alanya ile özdeşleşmiş olan su kabaklarının sergilenmesi amaçlı süs ağacı da bu kavşağın ortasına monte edilirken geceleri ağaç ışıklandırılarak caddenin renklenmesi sağlanıyor.

 Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar yaptığı açıklamada soğanlı bitkilerin peyzaj uygulamalarındaki önemine vurgu yaparken şu ifadeleri kullandı; “Ülkemizin soğanlı bitki kültür mirasına sahip çıkmak amacıyla lale, sümbül, nergis gibi soğanlı bitkilerin kullanımını yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu nedenle peyzaj uygulamalarımızda kullanımına önem verdiğimiz soğanlı bitkilerimizin dönem dönem açmaya başlamasıyla Nisan ayı sonuna kadar devam edecek çiçeklenme ile parklarımız halkımızın gezinti ve fotoğraf çekimlerine hazır hale getirildi” dedi.  

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 7 = ?

 
En Son Haberler

-------------------------------------------------------------------

AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki