Radyo TimeRadyo Time

Türk-Rus ilişkilerinin geleceği Antalya’da masaya yatırıldı

Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Yükselen Avrasya’da Türkiye- Rusya İlişkilerinin Geleceği” konferansı başladı. Başkan Menderes Türel, “Türkiye’yle Rusya’nın ekonomik işbirliğini artırabilecek sektörlerin öne çıkmasını sağlayacak bu toplantının ülkemize yatırım fırsatları için önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Bu haber 323 kere okunmuş.27 Nisan 2018, Cuma - 12:00

 Antalya Büyükşehir Belediyesi önemli bir konferansa daha ev sahipliği yapıyor. Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından 2010 yılından bu yana İstanbul’da düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’ne ek olarak bu yıl ilk kez Antalya Zirvesi düzenliyor. “Yükselen Avrasya’da Türkiye- Rusya İlişkilerinin Geleceği” konulu konferans, Türk-Rus toplumsal forumu faaliyetleri çerçevesinde 2019 için ilan edilen Türk-Rus İlişkileri Yılı’nın ilk ayağını oluşturmayı, gelişen ve derinleşen Türk-Rus ilişkileri doğrultusunda 2019 programları için bir ajanda belirlemeyi hedefliyor. 

 Konferansa, Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı Ahmet Berat Çonkar, Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rus Siyasetçi ve bilim adamı Sergey Baburin Nikolayeviç ile Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen davetliler katıldı. Başkan Türel, UIP Antalya Zirvesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in inisiyatifi ile oluşturulan Türk-Rus Toplumsal Forumunun bir alt etkinliği olarak düşünüldüğüne dikkat çekti. 

 Zirvenin ana temasının Türkiye’yle Rusya’nın ekonomik işbirliğini artırabilecek sektörlerin öne çıkmasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Zirve nedeniyle Antalya’ya gelen Rus işadamlarımıza Antalya’da özellikle turizm, ticaret ve sanayi alanındaki yatırım fırsatlarını ve Antalya'daki işadamları ile ortaklık kurma olanaklarını tanıtabilme imkânımız da olacak. Bu toplantının başarısının ülkemize yatırım fırsatları için fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu zirve geleneksel hale geldiği takdirde Mart-Nisan aylarında bu tanıtımı sürekliliğini sağlayabiliriz” dedi.

 Turizm ve ekonomi anlamında Antalya’nın Türk-Rus ilişkilerinde çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Türel, Antalya’nın her yıl milyonlarca Rus turisti ağırladığını belirtti. Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesi adına önemli adımlar atma gayretinde olduklarına da değinen Türel, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Hestourex 2018 fuarında Rus yatırımcılara Antalya’da sağlık ve spor turizmindeki yatırım olanaklarının anlatıldığına vurgu yaptı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki