Radyo TimeRadyo Time

“Türk şirketleri Ar-Ge bütçelerini artırdı”

Türkiye’de genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi bulunurken, Tasarım Merkezi sayısı 347 olarak açıklandı. Türk Patent Enstitüsü verilerine göre ise yılda 260’ı yerli, 210’u yabancı olmak üzere 470 patent ve faydalı model alınıyor.
Bu haber 154 kere okunmuş.23 Temmuz 2019, Salı - 11:59

Rakamları umut verici olarak değerlendiren TİAD Başkanı Fatih Varlık, şirketlerin Endüstri 4.0’ı kaçırmamak için ciddi yatırım yaptığını, bütçelerinin yüzde 1’ini Ar-Ge’ye aktardıklarını söyledi. Varlık, sanayinin yapay zeka kavramını yerli üretime adaptasyon konusunda da önemli çalışmalar yaptığını, metal şekillendirme makinaları üretiminde ise dünyada söz sahibi olduğumuzu kaydetti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının açıkladığı verilere göre; Türkiye genelinde 1171 Ar-Ge Merkezi ve 347 Tasarım Merkezi bulunuyor. Türkiye’nin son dönemde bu alanda büyük bir atılım gösterdiğini söyleyen Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, stratejik öneme sahip makine ve teçhizat imalatı alanında ise 176 Ar-Ge ve 31 tasarım merkezinin faaliyette olduğunu kaydetti. Takım tezgahları özelinde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezi sayısının 15, tasarım merkezi sayısının ise 3 olduğunu aktaran Varlık, “Ar-Ge için ayrılan bütçelere baktığımızda, şirketler bütçelerinin yüzde 1’ini Ar-Ge’ye ayırmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 3’ün üzerine çıkmaktadır”  dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki