Radyo TimeRadyo Time

“Türkiye ilk sırada yer alıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” programına katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.
Bu haber 258 kere okunmuş.06 Mart 2019, Çarşamba - 13:11

Konuşmasında tarım ve hayvancılığın Türkiye bakımından taşıdığı önemi çok iyi bilen bir yönetim olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar yapılan 126,8 milyar liralık destek ödemesinin bunun en somut ifadesi olduğunu kaydetti.

“Türkiye, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor”

Türkiye’nin, 2002 yılında tarımsal millî gelir bakımından 37 milyar lirayı dahi bulmayan bir büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım ürünleri ihracatımız da 3,7 milyar dolar düzeyindeydi. Çiftçilerimize yılda verilen tarımsal destek rakamı da 1,8 milyar lirayı ancak buluyordu. Biz, bu seviyeden aldığımız Türkiye’yi tarımsal millî gelirde 190 milyar lira, tarım ürünleri ihracatında 17,7 milyar dolar, tarımsal desteklerde bu yıl itibariyle 16,1 milyar liraya yakın bir yere getirdik. Bugün artık ülkemiz, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, spekülatörlerin gayesinin; çiftçinin, üreticinin hakkını, hukukunu, çıkarını korumak olmadığını ifade ederek , “Bir kısmı sadece kâr hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Milletimizle birlikte, ülkemiz üzerinde oynanan her oyun gibi, bu tür tezgâhları da bozmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin, ne üreticimizin alın terine, emeğine ne de tüketicimizin sofrasına, ekmeğine göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tarım sektöründeki spekülatörleri, tıpkı sınırlarımıza dayanan teröristler gibi, bir millî güvenlik sorunu olarak görüyor ve ona göre muamele ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında, hayvancılıkta yem, tarla bitkilerinde gübre konusunda yaşanan sıkıntıları bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her iki üründe de ham madde bakımından dışa bağımlılık söz konusudur. Bunun için işe yem ve gübre üretimini artırmakla başlamamız gerekiyor. Türkiye, bu konularda ithalatçı değil ihracatçı olmalıdır. Millî Tarım Projemizin hedeflerinden biri de budur. Planlı üretime geçerek, ithalatı azaltmayı ve ihracatı çoğaltmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki