Radyo TimeRadyo Time

Turkuaz Mayo’yu Sam Bennett’in bırakmaya niyeti yok

VESTEL’in sponsorluğunda koşulan 55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’unun (Tour Of Turkey) 194.3 Kilometrelik Balıkesir- Bursa etabını Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan 5 saat 21 dakika 38 saniye ile kazandı. Sam Bennet etabı üçüncü bitirerek Genel Ferdi Klasmanda birinciliğini korudu ve Turkuaz Mayoyu yarınki etapta da giymeye hak kazandı.
Bu haber 406 kere okunmuş.20 Nisan 2019, Cumartesi - 11:53

116 sporcu start aldı

Saat 09.50’de Balıkesir’den verilen startla 116 sporcu etaba başladı. UAE -UAE Team Emirates Takımı’ndan Aleksander Riabushenko starta gelmedi.

İlk kaçış grubunda Fertcan da var

Startla birlikte Caja Rural Takımı’ndan Mauricio Moreria, DMP-Delko Marseille Provence Takımı’ndan Lucas De Rosso, EUS-Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea, SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems ve Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı kaçış grubunu oluşturdu. Hızlı tempoda ilerleyen grup arayı önce 2 dakika 30 saniye açtı.

Willems kırmızı mayoyu bırakmıyor

Turkish Airlines sponsorluğundaki Kırmızı Mayoyu Tur’un başında beri taşıyan SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems 17.9’uncu kilometrede gerçekleşen tırmanış kapısınıda birinci geçti ve böylece yarınki Bursa- Kartepe etabında da kırmızı Mayoyu giymeye hak kazandı. Prim kapısını ikinci olarak Caja Rural Takımı’ndan Moriero, üçüncü olarak da EUS- Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Barrenetxea geçti. Kapı geçildikten sonra kırmızı Mayoyu giyen Willems ana grupta kalmayı tercih etti ve kaçış grubundan koptu.

Hava buz gibi

Sabah starta gelen sporcuları kapalı ve yağışlı bir havanın yanında birde soğuk karşıladı. Etap boyunca sert ve rüzgarlı havanın yanında soğukla mücadele eden sporcular bu uzun etapta epey zorlandılar.

Feritcan beyaz mayoyu garantiledi

Etabın 69.5’inci kilometresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geçildi. Kaçış grubunda bulunan Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı, çizgiyi birinci geçerken, bir yerde Beyaz Mayo’nun gerçek sahibi olma yolunda büyük iş yapmış oldu.

Tempo çok yavaş

Prim kapısı geçildikten sonra kaçış grubu ile ana grup (peloton) arasındaki yeni zaman farkı 9 dakika 40 saniyeye çıktı. Bu da yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafe anlamına geliyordu.

Bu durum etap başından bu yana elde edilen en yüksek zaman farkı olarak anons edildi. Bisikletçilerin temposu ise geçen etaplara nazaran saatte 32 kilometre ile en düşük zaman olarak notlara geçti.

Görevini yaptı bıraktı

77’inci kilometre kat edilirken Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı görevini yapmanın rahatlığı içinde kaçış grubunu bıraktı ve peloton ile pedal basmaya devam etti. Artık önde 3 bisikletçi kaçış grubunu oluşturuyordu. Yeni zaman 8 dakika 15 saniye olarak açıklandı.

100’üncü kilometrede fark erimeye başladı 

Yol boyunca esen sert rüzgarlara 100’üncü kilometre geçilirken iyice kendini göstermeye başladı. Tempo o kadar düştü ki ana grup ile kaçış grubu neredeyse pedal basamayacak duruma geldi. Bu düşük tempo farkın 4 dakika 40 saniyeye kadar inmesine neden oldu. Daha önce parkurda ölçülen tahmini zamanlar böylece alt- üst oldu.

Sprint primini Moriera kazandı

Etabın son prim kapısı finişe 72 kilometre kala gerçekleşti. Salcano’nun sponsorluğundaki sprint primini Caja Rural Takımı’ndan Maurıcio Moriera Guarino kazandı. İkinciliği EUS-Euskadi Basque Country-Murias Takımı’ndan Ander Barrenetxea Uriarte, üçüncülüğü de DMP- Delko Marseille Provance Takımı’ndan Lucas De Rossi elde etti. Finişe 53 kilometre kala yeni zaman farkı 2 dakika 30 saniye olarak verildi.

Öndeki ikilinin çılgın kaçışı

Finişe 30 kilometre kala önde yavaş tempoda giden Lucas de Rossi ile Barrenetxea birden atağa kalktı. Birbiriyle yarışan bu ikili inatla ana gruba yakalanmamak için tempo üstüne tempo yaptı ama, ana grupta aradaki farkı sürekli indirmeye devam etti. Yeni zaman farkı 17 kilometre kala 1 dakika 14 saniye idi. İnatlaşma ve bu lüzumsuz ve manasız kaçış nihayet finişe 12 kilometre kala ikilinin ana grupla birleşmesiyle son erdi.

Hedef Bursa Valiliği önünde bitecek finiş 

Artık tek bir grup ve tek bir hedef vardı. 116 sporcunun içinde kim finişi birinci olarak geçecekti? Bu hesabın içinde bu ana grupla gelen Türk milli takım sporcuları da bulunuyordu. Valilik önündeki finiş alanı da artık yükünü almış bisikletçileri beklemeye başlamıştı.

Yine iz bırakan bir finiş yaşandı

Finişe 800 metre kala sprinterlerin pedal savaşı başladı. Son metrelerde atak yapan Avustralya’lı Caleb Ewan etabı birinci tamamladı.

Tura 164.1’lik Bursa- Kartepe etabı ile devam edilecek 

55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una 164.1 kilometrelik Bursa - Kartepe etabı ile devam edilecek. Turkish Airlines sponsorluğundaki bu zorlu etabı kazanan büyük ölçüde Genel Ferdi Klasman birinciliğini de garantilemiş olacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki