Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’nin İlk Yurtdışı Şubesi Taşkent’te açıldı

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (NRNU MEPhI) şubesinin açılışı, dün Taşkent’te gerçekleştirildi.
Bu haber 136 kere okunmuş.04 Eylül 2019, Çarşamba - 12:52

Açılış seremonisine Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanı Abdulla Aripov, ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev, Başbakan Danışmanı ve Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov, Özbekistan Bilimler Akademisi Başkanı Behzod Yuldashev, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi NRNU MEPhI Rektörü Mikhail Strikhanov, Özbekistan Cumhuriyeti kıdemli hükümet yetkilileri, Nükleer Enerji Geliştirme Ajansı Uzatom ve ROSATOM temsilcileri ile diğer onur konukları katıldı.

MEPhI Taşkent şubesinin açılışı, Özbekistan ve Rusya ilişkilerinin aşamalı gelişiminin önemli bir göstergesi niteliği taşıyor. Öğrenciler, bu üniversitede en başarılı güncel programlar kapsamında eğitim alacak. Üniversite hem Rusya’da, hem de uluslararası alanda geçerliliğe sahip durumda. Üniversitenin şubesinin tüm mezunları, Özbekistan ve yurtdışında geçerliliği olan Rus diplomasına sahip olacak. Ayrıca mezunlara ulusal nükleer kurumlarda iş imkânı da sağlanacak.

 

ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev, MEPhI şubesinin ulusal nükleer endüstri gelişimine katkı sağlaması amacıyla oluşturulacak yüksek kaliteli personel eğitim programına sağlayacağı desteğe dikkat çekti. Likhachev açıklamasında, “Özbekistan’ın ilk nükleer santralinin inşası, büyük bir projedir ve bu uygulamanın hayata geçmesi insan kaynaklarındaki gelişim olmaksızın mümkün olamaz. Çalışan eğitimi ülkedeki nükleer sanayi gelişiminin başarısı için temel oluşturur. Bu alanda Özbek arkadaşlarımızla kurduğumuz ortaklığın bu derece başarılı gelişmesi bizi memnun ediyor” dedi.

Bu önemli açıklamalardan sonra konuklar sembolik kurdaleyi keserek üniversitenin ilk yurtdışı şubesini açtılar. Seremoni katılımcıları, geleceğin nükleer bilimcilerinin yetişeceği yeni kampüs dersliklerini ve modern laboratuvarlarını gezdi. ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev, okulun ilk öğrencileriyle samimi bir ortamda bir araya geldi ve öğrencilere başarılar diledi.

Özbekistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Başkanı Behzod Yuldashev ve NRNU MEPhI Rektörü Mikhail Strikhanov, üniversitenin ilk öğrencilerine Rusya’daki en iyi ‘nükleer’ üniversite hakkında tarih dersi verdi.

Şube açma fikri Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’e ait. Yeni üniversitenin ana işlevlerinin arasında nükleer fizik alanında temel ve uygulamalı bilimsel araştırma çalışmalarının yanı sıra nükleer enerji ve termal fizik konularında uzman mühendisler ve teknikerler yetiştirmek de yer alıyor.

Özbek uzmanların yanı sıra, Rusya’nın ve diğer ülkelerin önde gelen üniversitelerinde uzun yıllar eğitim vermiş, alanında uzman Rus öğretmenler eğitim prosesine dâhil olacak. Uzaktan eğitim yöntemiyle, öğrenciler yurtdışında bulunan uzmanlardan da ders alabilecek. Uluslararası Nükleer Enerji Ajansı (IAEA) temsilcileri ve ROSATOM’dan uzmanlar üniversitede ders verecek ilk eğitmenler olacak.

Üniversitenin ilk 100 öğrencisi sınavları başarıyla geçti ve yakında yeni kampüste eğitime başlayacaklar. Eğitim devlet destekli olacak.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki