Radyo TimeRadyo Time

Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali muhteşem kültür sanat etkinlikleriyle göz dolduracak

Bu yıl “Osmanlı” ana temasıyla düzenlenecek 19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali, zengin bir programla ziyaretçilerine unutulmaz anılar yaşatacak.
Bu haber 208 kere okunmuş.12 Haziran 2019, Çarşamba - 14:55

15, 16 ve 17 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festivalde,  kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra Yörük kültürünü anlatan aksesuarlar, sergiler, defileler, Türk-İslam sanatına dair çalışmalar, geleneksel Türk el sanatları, takı, seramik, fotoğraf sergileri ve daha pek çok sanat etkinliğiyle kültür ziyafeti sunulacak.

Alanya Belediyesi tarafından 15, 16, 17 Haziran tarihlerinde 19’uncusu düzenlenecek “Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde bu yıl Osmanlı Teması işleniyor. 15 Haziran Cumartesi saat 17.30’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenecek kortej ve Yörük Göçüyle başlayacak festival,  Belediye arkası ve iskele meydanındaki alanında düzenlenecek etkinliklerle üç gün devam edecek.

Festival kapsamında Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da birbirinden değerli pek çok sergiyi vatandaşlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Yörüklerde Baş ve Aksesuarlar Sergisi

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün Teke Yöresi Yörükleri ile ilgili yaptığı araştırmalar kapsamında ortaya çıkarılan Yörük Kadın Başları ve aksesuarlarının yer aldığı sergide, Yörük kadınının sosyal statü, duygu ve istekleri renkler, oyalar ve aksesuarlarla anlatılıyor. 14 adet Yörük Başı örneği, seramik büst ve sulu boya tabloların yer aldığı sergi festival meydanındaki sergi çadırında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Osmanlı Temalı Kıyafetler Defilesi ve Sergisi

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün geleneksel el sanatları alanında yaptığı çalışmalar kapsamında; Osmanlı motifleri ve renkleri kullanılarak hazırlanan “Osmanlı ” temalı kıyafetler, rıhtım bölgesindeki sergi çadırının içerisinde sergilenecek. Yine Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından Şelale Meydanında Osmanlı Temalı bir de defile yapılacak.

Türk İslam Sanatları-Hat-Tezhip-Minyatür Sergisi

Türk - İslam Sanatlarından Hat, Tezhip ve Minyatür gibi sanat dallarından oluşan göz alıcı eserler, orta meydanda kurulan sergi çadırında sergilenecek.

Cam Füzyon Sanatı Sergisi

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlana cam füzyon eserler, orta meydandaki sergi çadırında diğer eserlerle birlikte sergilenecek. 

Ziynet Koleksiyonu Takı Sergisi

Takı sanatının en temel taşlarından biri olan gümüşten Antalya Olgunlaşma Enstitüsü atölyelerinde elde edilen takılar, orta meydandaki sergi çadırında meraklıların beğenisine sunulacak.

Alanya Belediyesi El Sanatları Kursları Sergisi

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerlerin hazırladığı ipek kozasından çiçekler, iğne oyası ürünler, kağıt rölyef alanında yapılan eserlerin yer alacağı sergi, festivalin kültür-sanat stantları bölümünde halkın beğenisine sunulacak. 

Alanya Belediyesi Muz Lifi Atölyesi

Alanya Belediyesi’nin 2015 yılında hayata geçirdiği “Muzdan Sanata, Hayalden Tasarıma Muz Lifi” projesi kapsamında sürdürülen çalışmalardan örnekler, festival alanında rıhtım bölgesinde sergilenecek. Muz lifi kumaş ve muz lifinden yapılan ayakkabı, çanta, duvar panoları sergi alanında ziyaretçilerini bekliyor. 

Geleneksel Türk El Sanatları Çini Seramik Sergisi ve Çömlek Yapımı

Osmanlı mimarisinde en önemli dekoratif malzeme olarak kullanılan çini ve Anadolu’da eski çağlardan beri çeşitli alanlarda var olan çömlekçilik sanatıyla ilgili eserlerden oluşan renkli bir sergi açılacak. Aynı zamanda uygulamalı olarak çömlekçi çarkı ile çömlek yapımı da ziyaretçilere gösterilecektir. 

 Geleneksel Türk El Sanatları Ebru Sanatı Sergisi

Son yıllarda unutulmakta olan Ebru Sanatını yeniden canlandırmak isteyen Alanya Belediyesi, festivalde bu sanata da büyük bir yer ayırdı. Ortaya çıkan eserin bir ikincisinin olmaması ve asla kopya edilememesi açısından da ayrı bir değere sahip ebru, Türk Kağıdı” ya da “Mermer kağıt” olarak da adlandırılıyor. Uygulamalı olarak anlatılacak bu sanattan elde edilen eserler aynı zamanda meydandaki sergi çadırının yan bölümünde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Siyah Beyaz Fotoğraf Sergisi 

Alanya Kent belleğinin oluşturulması amacıyla belediye arşivine kazandırılan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan sergi, her yıl olduğu gibi bu yıl da rıhtım bölgesinde yerini alacak. Yüz adet fotoğraftan oluşan sergi, Alanya'nın geçmişine ait sokaklarını, evlerini, sosyal yaşamını siyah-beyaz fotoğraflarla günümüze taşıyacak.

Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü’nün (AFSAK) yaptığı, Alanya Belediyesi 15. Ulusal Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren fotoğrafların yer aldığı sergi, rıhtımda sanatseverlerle buluşacak.

Fotoğraf Sanatçıları Kulübü Fotoğraf Sergisi

Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK) tarafından hazırlanan karma fotoğraf sergisi, yolu AFSAK ’tan geçen eğitim almış kursiyerlerin ve üyelerinin fotoğraflarından oluşuyor. Her ay üyeler arasında yapılan yarışma birincilerinin fotoğrafları rıhtımdaki bu sergide yer alacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki