Radyo TimeRadyo Time

Vatan Partisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

Vatan Partisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle parti binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi. Partinin Öncü Kadın Temsilcisi Hale Koper, “Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren Atatürk devrimleri ile kadınlarımız erkeği ile birlikte eşit ve onurlu yurttaşlar haline getirilmiş, birlikte üreten, birlikte tüketen seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere en ileri medeni haklara sahip mutlu yurttaşlar olması sağlanmıştır” dedi.
Bu haber 946 kere okunmuş.08 Mart 2017, Çarşamba - 15:13

 Vatan Partisi Alanya ilçe örgütü öncü kadın temsilcisi Hale Koper 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günüyle ilgili açıklaması şöyle:

 “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Bu güzel ve anlamlı günün, dününe ve bu gününe bakmakta büyük fayda görüyoruz. 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York şehrinde tekstil işinde çalışan binlerce erkek ve kadın işçi, düşük ücretlerini, uzun çalışma sürelerini, dayanılmaz çalışma koşullarının düzeltilmesi için başlattıkları grev New York  Polisi tarafından vahşice ezilmiş çıkan yangınlarda 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetmiştir. Emekçi kadınların erkeklerin yanında gösterdikleri bu onurlu yiğit mücadelesi destanlaşmış, hatıraları tüm dünya işçilerine mücadelelerinde, ilham kaynağı yol gösterici olmuştur. 

 26-27 Ağustos 1910 da Kopenhag’da toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, 1857 New York’taki grevde ölen kadın işçilerin anısına 8 Mart günü, delege Clara Zetkin ‘in önerisi ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir. Kapitalist batı dünyası emekçi kadınların bu uluslararası mücadele ve dayanışma gününü onlarca yıl tanımamış, ancak 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda emekten korkanlar tarafından emekçi sıfatı çıkarılıp Dünya Kadınlar Günü olarak 8 Mart Kutlama Günü ilan edilmiştir.

 Ülkemizde cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren, Atatürk Devrimleri ile kadınlarımız erkeği ile birlikte eşit ve onurlu yurttaşlar haline getirilmiş, birlikte üreten, birlikte tüketen seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere en ileri medeni haklara sahip mutlu yurttaşlar olması sağlanmıştır. Günümüzde cumhuriyetimizin temel ilkelerini içlerin sindiremeyen işbirlikçi iktidarlar tarafından kadınlarımız eğitim ve üretimden uzaklaştırıcı politikaların baskısı altına alınmış. Kadın üretimden kopartılıp köleleştirme sürecine sokulmuştur. Kadınlarımıza kölelik layık görülmektedir Geriye gidiş hız kazanmıştır eve hapsedilen kadın her türlü zorbalığa, şiddete taciz ve tecavüze uğramakta töre cinayetleri ile can vermektedir. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında asla göremeyeceğimiz bu durumlar, günümüzde olağan olaylar haline almıştır. Kadınlarımızın bu sorunları ancak Atatürk’’ün devrimci programını uygulamakla çözmek mümkündür başka çözüm yoktur. 

 Kadın; yangındadır, kafestedir, ama aynı zamanda aşk biriktirendir, savaşandır, tarih yazandır, güneşi doğurandır, yarınların gerçek yaratıcısıdır ve cumhuriyettir. Bizler Türk Kadını olarak cumhuriyetimize sahip çıkıyor ve biz kadınları tekrar orta çağ zihniyetine hapsetmeye çalışanlara gür sesimizle hayır diyoruz”

 

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki