Radyo TimeRadyo Time

Vatan Partisi gündemi değerlendirdi

Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı Evren Kurtoğlu, bugün ilçe binalarında Vatan Partisi’nin gündeme ilişkin görüşlerini açıklayan bir basın toplantısı yaptı.
Bu haber 614 kere okunmuş.18 Aralık 2018, Salı - 15:28

 Kurtoğlu, Akdeniz ve Ege’den Türkiye’ye yönelik tehditleri ve AK Parti Hükümetinin Suriye ile işbirliğini geciktirmesini eleştirdi. CHP’nin Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs’ta İsrail ve ABD’ye teslimiyetini de eleştiren Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı Evren Kurtoğlu, basın toplantısında, Türk Ordusunun karada, denizde ve havada kesin zafer kazanacağından emin olduğunu vurguladı. 

Kurtoğlu, özetle şunları belirtti: 

“Türkiye'miz, içine girdiğimiz süreçte çok ciddi bir tehditle karşı karşıyadır. ABD-İsrail-Yunanistan-Güney Kıbrıs ittifakı, Doğu Akdeniz ve Ege’de yaptıkları askerî tatbikatlarda namlularını Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çevirmiş bulunuyorlar. Bu ABD-İsrail eksenli ittifak, Doğu Akdeniz ve Ege’nin doğal gaz ve petrol kaynaklarına el koymayı hedeflemiş bulunuyor. Dahası: ABD ve İsrail’in Türkiye’ye Suriye ve Irak’ın kuzeyinden yönelttikleri silahlı tehdidi de hesaba katarsak, ülkemiz iki cephede mücadele konumundadır. Bu durum da tehdidi ağırlaştırmaktadır. 

Bir: Türkiye’nin Mavi Vatanındaki ekonomik hakları tehdit altındadır. 
İki: Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve güvenliği tehdit altındadır. 
Üç: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı tehdit altındadır. 

 Bu koşullarda elbette milli gücümüze, Ordumuza, Deniz Kuvvetlerimize güveniyoruz. Öz gücümüzün kararlılığı belirleyicidir. Deniz Kuvvetlerimizin Kıbrıs’ta bir deniz üssü kurmak için yürüttüğü çalışmalar, bu açıdan çok önemlidir. Vatan Partisi olarak bu kararın ve çabanın ön cephesindeyiz. Bununla birlikte tehdidin küresel olması nedeniyle, tehdidi yine Türkiye’nin Batı Asya ve Avrasya'daki ittifak birikimiyle göğüsleyebiliriz. Batı Asya’da Astana sürecinde oluşan ve gittikçe olgunlaşan Türkiye-Rusya-İran işbirliği Doğu Akdeniz ve Ege için de geçerlidir. Çin Halk Cumhuriyeti ve diğer Asya ülkeleri de, Doğu Akdeniz’in ABD denetimine geçmesini kendileri için ciddi tehdit olarak görüyorlar. Çünkü Doğu Akdeniz ve Kıbrıs, petrol kaynakları olan İran-Arap Körfezi’ni baskı altına alan stratejik değere sahiptir. 

 Türkiye’nin Suriye ile işbirliği, ittifak birikimimizi değerlendirmek açısından hayati önemdedir. Suriye, Doğu Akdeniz’de en geniş kıyısı olan ülkeler arasındadır ve bizim gibi ABD-İsrail’e karşı savaşmaktadır. Öte yandan ittifak yapacağımız ülkeler de, Suriye ile işbirliğimize bakmaktadırlar. 

  AK Parti Hükümeti, Suriye ile işbirliğini geciktirerek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğini zaafa uğratmaktadır. Bu politika, hata olmanın ötesinde aymazlık boyutlarına varmış bulunuyor. Vatan Partisi olarak,  Suriye ile her alanda işbirliğini acil önemde buluyoruz. 

 CHP Yönetimi, Doğu Akdeniz’deki saflaşmada düşman cepheye düşmüştür. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, günler önce CHP adına yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz ve Ege’den ülkemize yönelik tehdidin adını bile anmıyor. Dahası bu tehdide teslim olmayı öneriyor. Emperyalist Atlantik ittifakının, ABD-İsrail cephesinin bölgede Türkiye’ye karşı kullandığı ve kışkırttığı Yunanistan, GKRY ve Mısır ile aynı safta yer almayı önermiştir. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununun temelini “Türkiye’nin İsrail ve Mısır ile bozulan ilişkileri” ne bağlayan Çeviköz aslında konuşmasında Türkiye’nin Atlantik’ten kopup Avrasya ile birleşmesini hedef almıştır. Kıbrıs sorununu çözmek için, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yalnızlığını azaltacak şekilde ittifaklar kurması gerekir” diyen Çeviköz, Batı Asya ülkelerinin, Avrasya’nın ve Türkiye’nin en büyük düşmanı olan ABD-İsrail ile ilişkileri düzeltmeyi önermiş ve Türkiye’yi açık açık emperyalist Atlantik cephesinde konumlanmaya çağırmıştır.  

 CHP aymazlık içindedir. Türkiye Kıbrıs’ta yalnız değildir. Yalnız olan Atlantik cephesidir. Batı Asya ve Avrasya, Doğu Akdeniz’deki emperyalist tehditleri boşa çıkaracak büyük bir birikime, güce sahiptir. Batılı dostlarını kaybeden, Batı Asya’daki dostlarını kaybeden ABD-İsrail ikilisi giderek yalnızlaşmaktadır. Türk Ordusu, Fırat’ın Doğusuna harekata başladı. Mehmetçiğimizin bahtı açık olsun, kılıcı keskin olsun. Türk milletinin ve Vatan Partisi’nin yüreği, ordumuzla ve donanmamızla birlikte çarpmaktadır"

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki