Radyo TimeRadyo Time

Vektörel mücadele tam gaz sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, vektörel mücadele çalışmalarını kış döneminde de aralıksız sürdürüyor. Kepez İlçesi’nde sinek üremesine uygun ortam hazırlayan atık otomobil lastiklerinin bulunduğu depolama alanı Büyükşehir ekiplerince ilaçlandı.
Bu haber 350 kere okunmuş.02 Ocak 2020, Perşembe - 12:05

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı vektör mücadelesi ekipleri kış aylarında da 1190 personel ve 31 araçla, gerek larva, gerekse haşerelere karşı mücadele çalışmaları yürütüyor. Sivrisineklerin gizlenebilecekleri rögarlar, fosseptik çukurları, yağmur suyu kanalları, su biriken bodrum katları, yüzme havuzu galerileri, metruk binalar ve atık depolama alanları düzenli kontrol edilerek, ilaçlanıyor.

Otomobil lastikleri ilaçlandı

Bu kapsamda otomobil lastiklerine yönelik özel bir çalışma yürütülüyor. Atıl durumdaki lastikler, güneş ışınlarını daha fazla emerek içlerinde biriken yağmur sularının ısınmasına ve sivrisinek üremesine uygun bir ortam oluşturuyor. Tüm ilçelerde konutlar ve açık alanlarda gelişi güzel bırakılmış ömrünü tamamlamış lastikler toplanıyor. Ayrıca lastiklerin ısınma amacıyla yakılmasının önüne de geçilerek hava kirliliğiyle mücadeleye destek olunuyor. 

Kepez İlçesi’nde yürütülen kontrol ve ilaçlama çalışmalarında ömrünü tamamlamış yüzlerce otomobil lastiğine rastlandı. Atık lastiklerin bulunduğu açık depolama alanı Büyükşehir ekipleri tarafından ilaçlanarak, sivrisinek üremesi engellendi. 

Halk desteği önemli

Çevre Sağlığı yetkilileri, küçük su birikintilerinde binlerce larvanın üreyebileceğine dikkat çekerek, vektörel mücadelede halk desteğinin önemli olduğunu belirtti. Yetkililer, şu bilgilendirmeyi yaptı: “Bina bodrumlarının temizliğine özen gösterilmesi, su sayaçlarından, atık su borularından su sızıntılarına karşı tedbirli olunması, fosseptik ve rögar kapaklarının belediye ekipleri tarafından rahatlıkla kontrol edilebilecek şekilde açılır ve kapanır duruma getirilmesi, çöp atıklarının çöp poşeti içinde konteynırlara bırakılması vektörel mücadele açısından büyük katkıya ve öneme sahiptir” açıklamasında bulundu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki