Radyo TimeRadyo Time

Vergi yapılandırmasına 140 bin vatandaş başvurdu

17 Kasım tarihinde yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun ardından Antalya'da bugüne kadar 140 bin başvuru olduğu bildirildi.
Bu haber 189 kere okunmuş.09 Aralık 2020, Çarşamba - 14:24

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada yapılandırma kanunuyla birlikte vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalacağı, yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacağı, borçların taksitler halinde ödenebileceği bildirildi. Ayrıca borçların takibiyle ilgili vergi ihtilaflarının sonlandırılacağı, 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların talep edilmesi halinde 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılabileceği, yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacağı kaydedildi.


Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise katsayı alınmayacak. Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacak, Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %12,5 indirim yapılacak. Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %25 indirim uygulanacak.

Kanundan yararlanmak ve taksitle ödemeyi tercih edenlerin ilk iki taksitin süresinde ödemesi gerektiğine işaret edilen açıklamada İlk 2 taksiti ödemeyenlerin kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacağının altı çizildi.

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğu kaydedilen açıklamada , COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvuruların www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda ya da posta yoluyla yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi de hatırlatıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 7 = ?

 
En Son Haberler
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki