Radyo TimeRadyo Time

Veri kaybı yaşayan hastaneler ilaç dahi yazamıyor

Veri kurtarma planlarına sahip olmayan sağlık sektöründeki kurumlar veri kaybı yaşadıklarında önemli sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Olası veri kayıplarında sağlık kurumlarının dakikada 7.900 dolar zarara uğradığını belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, veri kaybına hazırlıklı olmayan pek çok kurumun risk altına olduğunu vurguluyor.
Bu haber 333 kere okunmuş.11 Mart 2019, Pazartesi - 11:09

Sağlık sektöründe önemli bir yeri olan veri kurtarma planları, olası veri kayıplarından doğabilecek zararları önleyebiliyor. Hava koşullarından kaynaklanan sistem hatalarının yanı sıra insan ve donanım hatalarından da kaynaklanan veri kayıpları zaman ve para kaybı yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle sağlık sektöründe gerçekleşen hasta kayıtları gibi verilerin kaybı, kurum faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Sağlık kurumlarının veri kurtarma planları için yeterli bütçe ayırmadıklarını dile getiren Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bir veri kurtarma planına sahip olmayan kurumların, hem maddi hem de manevi açıdan büyük kayıplarla karşı karşıya kaldığını belirterek veri kayıplarında dakikada 7.900 dolar zararın oluştuğunu, hastaların ve sağlık personelinin yaşayacağı problemler de dikkate alındığında veri kurtarma planının oldukça gerekli olduğunu ifade ediyor.

Veri kaybı yaşandığında hastalara ilaç dahi yazılamıyor

Sağlık kurumlarında veri kurtarma planının olmaması, sağlık çalışanlarının hasta bilgilerine sınırlı erişiminden dolayı ciddi bir yavaşlamaya neden olabiliyor. Ayrıca sağlık kurumlarının hasta güvenliğinde önemli sıkıntılar yaşaması da ayrı bir sorun teşkil ediyor. Bu sorunların yanı sıra çoğu ilaç bilgisine elektronik bir ortamdan erişilebildiği için hastanın ilaç bilgilerinin alınamaması da ciddi bir sorun yaratabiliyor. Bu durum hem hastaların, hem sağlık çalışanlarının, hem de kurumların ciddi anlamda zarar görmesine neden oluyor.

Olası veri kayıplarında sağlık kurumları ne yapmalı?

Bir veri kaybı yaşadığında sağlık kurumlarının, veri tabanlarında ve dosyalarında daha fazla zarar oluşmaması için emin olmadıkları hiçbir işlemde bulunmaması gerektiğini dile getiren Serap Günal, “Bilinçsizce yapılan kişisel müdahaleler ya da sorunu artırabilen işlevsiz veri kurtarma yazılımları yerine hızlı bir şekilde harekete geçilerek medyanın profesyonel ellere teslim edilmesi verilerin geri döndürülme şansını büyük ölçüde artırıyor. Bu sebeple, karmaşık vakalar ve hassas veriler başta olmak üzere uzman yardımı almak, aslında tek doğru seçenek oluyor.” ifadelerinde bulunarak “Verilerime ulaşamıyorum!” diyen sağlık kurumlarının, hemen bu konuda profesyonel bir firmaya başvurması gerektiğini belirtiyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki