Yaman'dan "maliye anlaşmalı" matbaa uyarısı

Alanya Matbaacılar Derneği ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 9. Komite Başkanı Musa Yaman, resmi evrak basımları ile ilgili uyarılarda bulundu.
Bu haber 63 kere okunmuş.06 Kasım 2019, Çarşamba - 14:25

Alanya Matbaacılar Derneği ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 9. Komite Başkanı Musa Yaman fatura, irsaliyeli fatura, sevk irsaliyesi gibi resmi evrak basımlarında "maliye anlaşmalı matbaa" olma zorunluluğunun olduğunu vurguladı.

Yaman, maliye ile anlaşması olmayan matbaaların bu evrakların basımından yetkili olmadıklarını belirterek, "Alanya'mıza maliye ile anlaşmalı 32 adet matbaa resmi evrak basımına yetkili. Gerçek kişiler vergi levhası ve kimlikleri ile tüzel kişiler ise buna ilave şirket yetkilisinin imza sirküsü ile bu matbaalarımıza başvurmaları halinde resmi evraklarını bastırabiliyor. Basılan evraklar ise beyan edilen şirket yetkilisine ıslak imzalı "bilgi formu" ile teslim edilmek zorunda. Buna mukabil bu belgenin 15 gün içerisinde elektronik ortam üzerinden bakanlığa gönderilmesi mecburi. Görüyoruz ki; bazı kişiler esnafımızdan gerekli belgeleri alıp, anlaşmalı matbaalara götürerek resmi evrak baskısı yaptırıyor. Yapılan baskının ardından matbaadan aldıkları bilgi formunu esnafımıza imzalatıp geri veriyorlar. Yaptıkları bu aracılıktan kazançları nedir bilemeyiz, ama aracı kullanmak bilgi formuna atılan imzanın gerçekliğini, faturanın yetkili matbaada tarafından basılıp basılmadığını zan altında bırakıyor" dedi. 

Oluşabilecek aksaklıkların hem resmi evrak basımı yaptıran gerçek veya tüzel kişiliklere hem de basımı gerçekleştiren matbaaya maddi külfetler çıkartabileceğini belirten Musa Yaman, sözlerine şöyle devam etti; "Maliye Bakanlığı’nın resmi evrak basımı ile ilgili yayınladığı yönetmelikler var. Anlaşmalı matbaalar bu yönetmelikler doğrultusunda basım işlemini gerçekleştirir. Basılan evrağın en alt kısmına şirket unvanı, firma sahibinin adı-soyadı, adres, telefon ve vergi numarası, maliye ile yapılan anlaşmanın tarihi, numarası ve yılı yazılır. Her yıl yetkisiz kişilerce basılmış naylon olarak tabir edilen resmi evraklar ile karşılaşılıyor. Maliye Bakanlığı bu hususta sık sık denetimler yapıyor. Ayrıca kullanılan aracıların fiyatlandırmada bazı suistimaller yaptıklarına şahit oluyoruz. Değerli esnaflarımızdan kendilerini sıkıntıya sokacak durumlara düşmemeleri için resmi evrak basımlarını ve teslim alma işlemini bizzat kendilerinin yapmalarını rica ediyorum. Böylece süreç hem daha hızlı işleyecek hem de daha ekonomik olacaktır"

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
En Son Haberler
YazarlarTümü
haber yazılımı: buki