Radyo TimeRadyo Time

Anne ve babaya “Öf “ bile diyemezsiniz

Bu makale 684 kere okunmuş.25 Aralık 2018, Salı - 12:37

İnsanları yaratan Allâhü Teâlâ’dır. Yaratılmalarına sebep olan da anne ve babalardır. Her insanın kendini yaratan Rabbine karşı kulluk görevini yerine getirmesi, anne babaya iyilik etmesi, onlar için dua etmesi ve onlara “Öf” bile dememesi Allâhü Teâlâ’nın emridir. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah’a ibadet edin (kulluk görevini yerine getirin) 0’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne babanıza da ihsan ( iyilik) edin” Nisa: 36.  

Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, anne babaya da iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, (tasvip etmediğin bir hareketi, hoşuna gitmeyen bir sözü olursa,) kendisine (bıkkınlık ifade eden) “Öf” bile deme. Onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle, onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerilerine kanat ger ve (onlar için şöyle dua et): “Rabbim küçüklüğümde onlar beni nasıl terbiye ettilerse, şimdi sen de onlara merhamet et” İsra: 23-24.

“Biz insana anne babasına iyi davranmasını tavsiye ettik. Çünkü annesi onu sıkıntı üstüne sıkıntılarla  (karnında) taşıdı Lokman: 14.

“Biz insana anne babasına iyilik etmesini tavsiye ettik, annesi onu zahmetle (karnında) taşıdı ve zahmetle (acı çekerek) doğurdu” Ahkaf: 15.

Anne babasına iyilik eden ve onları memnun eden evlat, hem Hac, hem Umre ve hem de cihat sevabı alır. Hz. Enes (ra) anlatıyor: “Bir adam Rasulallah’a: Ya Rasulallah cihad etmek istiyorum, fakat gücüm yetmiyor dedi. Rasulallah (sav) Annen veya baban yaşıyor mu? diye sordu. Adam: Annem yaşıyor dedi. Rasulallah (sav) Ona hizmet ederek Allah’ın rızasını kazan. Bunu yaparsan hem Hac, hem Umre, hem de cihat etmiş olursun, buyurdu” Tergib ve Terhib: 5/113.

Cennet annelerin ayağının altındadır

Cahime oğlu Muaviye anlattı; “Babam Rasulallah’a geldi: Ya Rasulallah! Savaşa gitmek istiyorum. Size danışmaya geldim dedi. Rasulallah (sav) Annen hayatta mı? diye sordu. Cahime: Evet dedi. Rasulallah (sav); Ondan ayrılma çünkü cennet annelerin ayağının altındadır, buyurdu” Tergib ve Terhib: 5/114.

Ebu Umame (ra) der ki: “Bir adam Rasulallah’a: Ya Rasulallah anne babanın evladı üzerinde hakkı nedir? diye sordu. Rasulallah (sav) Onlar senin ya cennetindir, ya cehennemindir ( Onlara iyilik yaparsan cennete, kötülük yaparsan cehenneme gidersin) dedi” Tergib ve Terhib: 5/114. Hadis Ans: 17/471.

Anne babanın özellikle annenin hakkını ödemek çok zordur. Bir adam çok ihtiyar ve yürümeye gücü yetmeyen annesini hacca götürmüş ve annesini sırtına alıp tavaf yaptırırken Hz. Peygamberimizi görmüş ve onun yanına yaklaşıp: “Ya Rasulallah! Annem çok ihtiyar ve yürüyemediği için ben onu sırtıma alıp tavaf yaptırıyorum. Bu hizmetimle onun bende olan hakkını ödemiş olur muyum? diye sormuş, Hz. Peygamberimiz (sav), Hayır, bir kere emdirmenin hakkını bile ödeyemezsin buyurmuş” İbn Kesir. 9/4722. İslam Ans: 1/201.  

Anne babaya isyan büyük günahların en büyüğüdür

Ebû Bekre (ra) anlatıyor: “Rasulallah (sav) Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi? dedi. Biz Sahâbîler: Evet haber ver Ya Rasulallah dedik. Rasulüllah (sav) büyük günahların en büyüğü; Allah’a şirk koşmak, anne babaya isyan ve ezâ etmektir, buyurdu” Sahih-i Buhari:13/5980. Hadis Ans: 15/36. Tergib ve Terhib: 5/131. Tefsir-i Kebir: 8/30. İslam Ans: 1/261.

Anne babasına iyi davranmadığı için cennete giremeyen kişilere Hz. Peygamberimiz lanet etmiştir

Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Rasulallah (sav) buyurdular ki: “Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında anıldığım zaman bana salât okumayan kimsenin de burnu sürtülsün” Hadis Ans: 16/339.

Allah'ın Rahmet ve mağfiretine kavuşup cennete gitmek istiyorsanız, anne babanıza iyilik yapın, gönüllerini alın ve onlara karşı saygıda kusur etmeyin. Allah'ın Rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki