Radyo TimeRadyo Time

Corona fırsatçıları

Bu makale 1794 kere okunmuş.16 Mart 2020, Pazartesi - 11:39

Son zamanların en favori gündem konusu “Corona”
Bu kadar korkmalı mıyız, pek kestiremiyorum. Buna benzer olayları farklı farklı isimlerle daha önce de yaşamıştık. Domuz gribi, kuş gribi vb. 
Bu tür salgınları ömrümüz yettikçe daha çok yaşayacağız gibi.
Birbirine ayar vermeye çalışan devletlerin virüsleri “biyolojik saldırı silahları” kullandıklarını hepimiz biliyoruz artık. Bu bir viral savaş bence. Henüz netleşmedi, ama şüphelenmemek de elde değil.
Virüsler doğal yollardan mı yoksa genetikleriyle oynanarak mı ortaya çıkıyor, o da belli değil. Bilinen bir şey varsa o da ticareti, turizmi, yaşamı kökten etkilediği.
Milletçe kötü senaryoları, şaibeleri ciddiye almayı olduk olası severiz. Biraz da ilave yaparak yaygınlaştırmak huyumuz. Devlet büyüklerimiz, yetkililerimiz korkulacak bir durum yok imajıyla konuşuyor, tedbir amaçlı önlemler aldıklarını söylüyor. Ama can tatlı. Yemiyor, içmiyor, araştırıyoruz. Uzmanlardan daha uzman modundayız. Bilinen bir şey varsa mevsimsel gripten farklı ve daha ağır bir durum değil gibi. Ama tür itibariyle daha önce rastlanmadığı için farklı yansımalara sebep oldu “Corona”
Henüz özel bir tedavisi yok. Uzmanlar grip veya soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan yöntemlerle ilerlemeye çalışıyor. Corona’dan daha tehlikeli bir durum yaşıyoruz. Bunu fark eden kaç kişiyiz, merak ediyorum sadece.
Bu virüsü bile fırsata çevirmeyi başaran korkunç bir kitle var.
Tedbir ve önlem anlamında kullanma zorunluluğu doğan ürünlerin fahiş fiyatlarla, sınırları zorlayacak boyutta istismarı söz konusu.
Bundan birkaç ay önce eczanelerden ilaç alırken, bizlere ücretsiz olarak bile zaman zaman hediye edilen maskelerin fiyatlarını artık telaffuz edemiyoruz. Resmen karaborsaya düştü. Dezenfektan ürünleri, eczane raflarında ömür çürütürken, yine uçuk fiyatlarla kapış kapış gidiyor. Kıtlık olacakmış gibi alışveriş yapan insanlardan bahsetmek dahi istemiyorum. Gerisini siz anlayın.
Abarttıkça abarttık. Bu da fırsat düşkünlerinin ekmeğine yağ, bal sürdü. Hepsini ayrı ayrı anlamaya çalışıyorum. Dimağımı zorluyorum. Ama zekamın yetmediği bir durum var. Kısacık konuya değineceğim, uzatınca başımız ağrımasın diye! Her anlamda…
Sağlık alanında reform yapılmışsa, önceki dönemlerde yaşanan sıkıntıların tekrarı söz konusu değilse, bu kargaşa neden?
Neden biz, dezenfektan ürünlerinin karaborsaya düşmesine seyirci kalıyoruz?
Neden biz, herhangi bir sağlık güvencesi olmayan insanlarımıza tedavi olanakları sunmakta zorlanıyoruz? Neden, neden, neden… Bu nedenleri çoğaltmak mümkün. 
Üst tabaka kesimde yaşayan vatandaşlarımız, bu virüsten korkmazken, varlığını henüz ispatlayamamış Corona gibi, yaşadığını, ama insani koşullarda yaşadığını ispatlamayan bir grup insanımızın durumu, bu virüsten daha acil. 
Kırsal alanda yaşamlarını sürdüren, bu olaylardan bihaber kesimin durumu daha acil. Ne maskeden, ne dezenfektandan haberi var. Acaba bu virüs onları es mi geçiyor ya da geçecek? Toplu tedbir, bilgilendirme bu anlamda önemli değil mi? 
Bazılarına göre şimdi yazacağım cümle safsata gibi gelecek ama yazmadan da edemeyeceğim. 
Mikrop da olsa virüs de olsa uğrayacağı yer, mekan belli. Kucağını açmış bekleyen garibanı muzdarip kitle insanı. 
Çoğu çoğaltmak yerine, aza ilave etmek insani bir sorumluktur. Mercilerin dikkatine!

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Antalya BŞB Başkanı Muhittin Böcek'in çalışmalarını beğeniyor musunuz?
 
haber yazılımı: buki