Radyo TimeRadyo Time

Erkeğin hanımına karşı sorumlulukları

Bu makale 838 kere okunmuş.20 Aralık 2018, Perşembe - 11:59

Evin reisi olan erkeğin hanımına ve çocuklarına karşı sorumlulukları vardır. Erkek hanımına değer verip bu sorumluluğunu hakkıyla yerine getirirse o ailede huzur, sevgi ve saygı olur. Kadınlar, dinimizin değer verdiği ve kendilerine değer verilmesi gereken varlıklardandır. Hz. Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:

Dünya bir metadır. (faydalanılan her şey) Dünyada en hayırlı meta da saliha (dindar, iffetli ve itaatkar olan) kadındır. Hadis Ans. 15/514.

Dünyanın bir meta olduğunu Allahü Teâlâ Kur’an’ı kerim de şöyle bildiriyor:

Dünya hayatı aldatıcı bir metadan başka bir şey değildir. Al-i İmran: 185.

Kadınların özellikleri

1- Kocalarını sükunete erdirirler

Kadınlar kocalarını sükûnete erdirirler ve huzura kavuştururlar. Yaratılış gayeleri de budur. Allah (CC) şöyle buyuruyor:  

0 (Allah) sizi bir candan (Ademden)  yaratandır. Gönlü ısınsın (sükûnete ersin, huzura kavuşsun) diye  ondan da eşini (havvayı) yaratan 0’dur. A’raf: 189.

Kendileri ile huzur bulmanız için, kendi (cinsi) nizden eşler yaratıp (nikâhlandığınız zaman) aranızda sevgi ve merhamet koyması da 0’nun (yeniden dirilmeye, daha sonra hesaba işaret eden) delillerindendir. Rum: 21.

Havva validemiz yaratıldığı zaman Adem (as) ona “niçin yaratıldın” diye sordu. Havva validemiz” senin benimle, benim seninle huzur bulmamız ve hoş vakit geçirmemiz için yaratıldım dedi. Tefsir-i Kebir: 6/310. Ruhul Beyan: 1/122. Peygamberler tarihi (Yeni Asya) 1/101 İslam Ans: 2/376. 

2- Kadınlar neslin devamı için evlat yetiştiren tarladır

Kadınlar evlat yetiştirip neslin üremesine vesile olan değerli varlıklardır. Allahü Teala şöyle buyuruyor: 
Kadınlarınız sizin için evlat yetiştiren tarladır. Bakara: 223.

Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratıp, ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden korkun. Nisa:

3. Kadın evin bereketidir

Kadın, dini nikahla evlendiği erkeğin evinin bereketini artırır. Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
Hanımı olmayan erkek yoksuldur, yoksuldur. Cem’ul Fevaid: 4/254.

Nikahta keramet vardır sözü de buna işaret eder.

Evliliğin, evin bereketini artıracağını Allah (cc) şöyle bildiriyor:

Aranızdaki bekarları, köle ve cariyenizden iyi davranışlı olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lutfu ile onları zenginleştirir.  Nur: 32. 

Erkeğin hanımına karşı en önemli sorumluluğu, diğer bir ifade ile kadının kocasında olan en önemli hakkı, erkeğin hanımına iyi davranmasıdır. Allahü Teala erkeklerin hanımlarına iyi davranmalarını emredip şöyle buyuruyor:

Yanınızda bulunan arkadaşa (hanımınıza) iyilik edin: Nisa, 36.

Onlara iyi muamelede bulunun. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, olabilir ki Allah, hoşunuza gitmeyen bir şeyde çok hayır yaratmıştır. Nisa, 19. 

Hz. Peygamberimiz de kadına iyi davranılmasını emredip şöyle buyuruyor:

Hanımlarınıza iyi davranın, onlar yanınızda acizdirler. Hadis Ans: 10/77. Tergib: 4/213. Sahih-i Buhari: 11/5264. 13/5892. Tefsir-i Kebir: 5/202. Ruhul Beyan: 9/413.  

Bir mümin erkek, bir mümin kadına buğuz etmesin. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir. Hadis ans: 10/93.

Sizin en hayırlınız ailesine iyi davranandır. Hadis Ans: 17/214. Tergib: 4/210 İhya-i Ulum’id-Din: 2/123 İbn Kesir: 4/1607.

Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eye kemiğinden yaratılmıştır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyle ise kadınlara hayırhah olun Hadis Ans: 10/76.

Kadınlara Hz, Ömer gibi hoşgörülü olmak lazım. 

Bir adam hanımından şikayet etmek için, Hz. Ömer’in evine gitmiş, kapının önüne gelince, içeriden Hz. Ömer’in hanımı Ümmü Gülsüm’ün Hz. Ömer’e söylendiğini, Hz. Ömer’inde hiç cevap vermediğini duymuş, kendi kendine, ben hanımımdan şikayete geldim, Hz. Ömer hanımından benden fazla söz işitiyor deyip evine dönmüş. Hz. Ömer onun gittiğini görünce, neye gelmiştin diye sormuş. O, hanımımdan şikayete gelmiştim, sizin hanımızdan işittiğiniz sözleri işitince, hanımımı size şikayet etmekten vazgeçtim geri dönüyorum demiş. Hz. Ömer: Hanımımın bende olan şu hakları sebebiyle affederim demiş. Nefsim onunla sakin olup haramlardan kurtulduğum için, hanımım cehennem ile benim aramda perdedir. Ben evde olmayınca evimin bekçisidir, çamaşırlarımı yıkar, çocuklara bakar, ekmeğimi yapar, yemeğimi pişirir. Onun bu hakları beni, onu azarlamaktan alıkoyar demiş. O şahıs, doğrusu benim hanımımın da benim üzerimde hakları vardır. Ben de onu rızam ile affettim demiş. Dört büyük halife: 185.

Kadınların kocaları üzerindeki hakları

Allahü Teala kadınların kocaları üzerinde hakları olduğunu bildirip şöyle buyuruyor.

Erkeklerin kadınlar üzerinde maruf hakları gibi, kadınlarında onlar üzerinde (hakları) vardır. Bakara: 228

Muaviye (ra) anlatıyor, Rasulallah (sav) e: Ey Allah’ın Resulü! Bizden her biri üzerinde hanımlarımızın hakkı nedir? Dedim Rasulallah (sav)

Kendin yeyince ona da yedirirsin, giydiğin zaman ona da giydirirsin, yüzüne vurmazsın, onu kötülemezsin, evin içi hariç onu terk etmezsin. Hadis Ans: 10/80. Sünen-i Ebu Davud. 8/275. Tergib: 4/212. Cem’ul Fevaid: 4/346. İbn Kesir: 3/902. 

Allah (cc) kadının yiyeceği, içeceği ve giyeceği şeylerin kocalarına ait olduğunu bildirip şöyle buyuruyor:  

Onların (Kadın ve çocukların) uygun bir şekilde yiyecek ve giyeceklerini sağlamak çocuğun babasına aittir. Bakara: 233.

Erkek hanımına yedirip içirdiği ve giydirdiği şeylerle hem hanımının hakkını öder ve hem de sevap kazanır. Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

Bir adam karısına su bile içirse sevap kazanır. Tergib: 4/240.

Kulun mizanına ilk önce konulacak olan şey, ailesine yaptığı infakın sevabıdır. Tergib: 4/238.

Ailesine karşı sorumluluğunu yerine getiren erkeklere ne mutlu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki