Radyo TimeRadyo Time

Farzı ayın olan ilim

Bu makale 701 kere okunmuş.27 Aralık 2018, Perşembe - 14:56

Her Müslümanın dinini hakkıyla yaşayabilmesi için gerekli olan bilgileri öğrenmesi farzı ayındır. Yani Allahü Teâlâ’nın emridir.

İlk emri “Oku olan Allah CC şöyle buyuruyor;

“Eğer bilmiyorsanız kitap ehline sorun (1)

“Sakın cahillerden olma (2)  

Hz. Peygamberimiz ilim öğrenmenin Allah'ın emri olduğunu bildirip şöyle buyuruyor:

“İlim Talebi her Müslümana farzdır. (Allah'ın emridir)” (3)

Dinimiz hem dinle ilgili ve hem de dünya ile ilgili ilmi öğrenmeye çok büyük önem vermiştir. Onun içindir ki; Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “İlim (Müslüman olmayan ve çok uzakta bulunan)  Çin’de bile olsa (oraya gidip) öğrenin” (4)

Öğrenilmesi farzı ayın olan en önemli ilim imanın şartlarıdır. Onlar da altıdır.

1- Allah’a inanmak

Allah'ın varlığına, birliğine, kainatı ve kainatın içinde bulunan her şeyi Allah'ın yarattığına, bütün canlılara rızkı Allah'ın verdiğine, her şeye gücünün yettiğine, her şeyi bildiğine ve gördüğüne, mekandan münezzeh olduğuna, her zaman ve her yerde bulunduğuna, inanmak.

2- Meleklere inanmak

Meleklerin nurdan yaratılıp gözle görünmediklerine, devamlı Allah’a ibadet edip hiç günah işlemediklerine, erkeklik ve dişilikleri olmadıklarına ve evlenmediklerine, yiyip içmediklerine, uyumadıklarına ve nurani, ruhani varlıklar olduğuna inanmak.

Not: Her insanda işlediği günahı ve sevabı yazan, Allah CC tarafından görevlendirilmiş melekler vardır. İnsanlara mükellef oldukları andan itibaren, ölünceye kadar işledikleri bütün sevap ve günahlarını yazarlar.

3- Kitaplara inanmak

Allahü Teâlâ 4 büyük 100 de sahife halinde kitap göndermiştir.  10 sahife Âdem (as)’a, 10 sahife İbrahim (as)’a, 50 sahife Şit (as)’a, 30 sahife İdris (as)a. 4 büyük kitaplardan Tevrat’ı Musa (as)a, Zeburu Davud (as)a, İncil’i İsa (as)’a, Kuran’ı Bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)e gönderdiğine inanmak.

4- Peygamberlere inanmak

İnsanlara doğru yolu göstermek için Allahü Teâlâ tarafından peygamberler gönderildiğine, peygamberlerin Allah'tan getirdiği bütün bilgilerin gerçek ve doğru olduğuna inanmak.

5- Ahiret gününe inanmak

Bir gün gelip dünya ve içinde bulunan her şeyin yok olacağına, sonra insanların yeniden hayat bulup kabirlerinden kalkacağına, mahşer yerinde toplanıp dünyada yaptıklarından Allah’a hesap vereceklerine, iyi ameli olanların cennete, kötü ameli olanların cehenneme gideceklerine inanmak.

6- Kadere, iyilik ve kötülüğün Allah tan geldiğine inanmak

Allahü Teâlâ’nın ezelde dilemiş olmasına kader denir, zamanı gelince meydana getirmesine de kaza denir.

 İslamın şartlarını da öğrenmek her Müslüman için farzı ayındır.

İslamın şartı beştir.

1- Allah'ın birliğine, Muhammed’in Allah'ın kulu ve resulü olduğuna inanmak.

2- Beş vakit namazı kılmak.

3- Zekat vermek.

4- Ramazan ayında oruç tutmak.

5- Hacca gitmek. (5)

Müslümanların İslam dininin ameli ve dünyevi yönünü ifade eden fıkıh ilmini de öğrenmeleri farzı ayındır. (6)

Fıkıh, dinde yapılması ve yapılmaması gereken işleri bildiren ilimdir. (7)

Her Müslümanın yaptığı işle ilgili (esnaf, çiftçi, memur işçi kazancında) helal ile haramı birbirinden ayırt edecek kadar bilgi sahibi olmaları farzı ayındır. (8)

Esnaf, çiftçi, memur ve işçi bir Müslüman olarak kazancınızın helalden olmasına çok dikkat edin. Çünkü Hz. Peygamberimiz, Öbür alemde her insana kazandığı malları helalden mi, haramdan mı kazandın ve helal yerlere mi yoksa haram yerlere mi harcadın diye sorulacağını bildirmiştir. (9)

Öbür alemde Allahü Teâlâ’nın rahmet ve mağfiretine kavuşup mutlu bir hayat için, her birimizin öğrenmesi farz olan ilmi öğrenelim. Yine her birimizin yerine getirmesi farz olan, namaz ve oruç gibi ibadetlerimizi de yerine getirmeye gayret edelim.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki