Radyo TimeRadyo Time

Komşu hakkı nedir?

Bu makale 594 kere okunmuş.15 Aralık 2018, Cumartesi - 11:16

Komşu, evi, dükkanı, tarlası ve bahçesi bitişik olan veya birbirine yakın olan kimselerdir. Komşu olan kişiler, dünyada huzura, ahrette Allah’ın rahmet ve mağfiretine kavuşmak için, birbirlerine karşı hem din kardeşliği haklarına ve hem de komşuluk haklarına riayet etmeleri lazım. Allahü Teâlâ, Mümin, olan insanların birbirlerinin kardeşi olduğunu bildirip şöyle buyuruyor: Şüphesiz müminler kardeştirler. Hucurat: 10.

Sevgili peygamberimiz de şöyle buyuruyor: Müslüman Müslümanın kardeşidir. Hadis Ans: 10/104. Ramuz. 1/693. Ruhul Beyan: 8/203.
    
Komşu haklarından bazıları şunlardır:

1- İyilik yapmak

Komşunun, komşusuna iyilik yapması Allahü Teâlâ nın emridir. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Allah’a ibadet edin. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne- baba ya iyilik edin. Akrabaya, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanında bulunan arkadaşa, yolcuya ve elinizin altında bulunanlara iyilik edin. Allah kendini beğenen ve kibirlenen kimseleri sevmez. Nisa: 36.

Sevgili peygamberimiz de şöyle buyuruyor: Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a v e ahiret gününe inanıyorsa komşusuna iyilikte bulunsun. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, hayır söylesin veya sükut etsin. Hadis Ans: 10/210. Sahih-i Buhari: 13/6009. Tergib: 5/191.

Hz. Peygamberimiz  (sav) Hz. Muâz (ra) ı yemene vâli olarak gönderdiği zaman ona: Ey Muaz! Sana şu tavsiyelerime uymanı öneririm... Komşularla iyi geçin. Ruhul Beyan: 3/394.

2- Komşuya kötülük yapmamak ve zarar vermemek

Komşuluk hakkının en önemlisi hatta imana etki eden komşuya kötülük yapmamak ve zarar
vermemektir. Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

Allah’a ve ahiret gününe inanan komşusuna zarar vermesin. Tergib: 5/177. Riyazü’s-Salihin: 1/308.  
Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor, Rasulallah (sav) : Vallahi iman etmiş olmaz, vallahi iman etmiş olmaz, vallahi İman etmiş olmaz, dedi. Ashab: Ya Rasulallah kim iman etmiş olmaz deyince,. Rasulallah (sav):
Komşusu şerrinden emin olmayan kimse, buyurdular. Sahih-i Buhari: 13/6007. Tergib: 5/178. Hadis Ans: 10/209.

İnsanların kendisine güvenmediği ve şerrinden emin olunmayan kişi gerçek mümin, Müslüman değildir. Ve bunlar cennete giremeyecekler. Zira Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor: 

Mümin insanların kendisine güvendiği, Müslüman ise diğer Müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. Tergib: 5/181. 

Komşusu şerrinden emin olmayan kişi cennete giremez. Tergib: 5/178. Hadis Ans: 10/208. Riyazü’s-Salihin: 1/307. Tefsir-i Kebir: 8/31.

Ebu Hüreye (ra) anlatıyor. Bir adam: Ya Rasulallah! Falanca kadın çok namaz kılıyor, sadaka veriyor, oruç tutuyor. Ancak dili ile komşularına eziyet ediyor, deyince Hz. Peygamberimiz: 0 cehennemliktir, buyurdu. Tergib: 5/186.

Şimdi soruyorum, kendisine güvendiğimiz ve elinden dilinden emin olduğumuz komşu kaç tane çıkar? Dünyada komşusuna huzur vermeyen, komşusu onun elinden, dilinden zarar gören bu insanların gidecekleri yer cehennemdir.

3- Komşusu ile karşılaştığı zaman selam vermek ve onun selamını almak

Selam: İki Müslüman karşılaşınca birinin diğerine “Selamün aleyküm” Dünyada ve ahrette selamette ol,
sıhhat ve afiyet sizin üzerinize olsun, demesi, diğerinin de “Ve aleyküm selam”, Bana ettiğin bu güzel dua senin de üzerine olsun, demesidir.

Müslümanın Müslümana selam vermesi sünnettir. Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

Biriniz din kardeşi ile karşılaştığı zaman ona selam versin. Sünen-i Ebu Davud: 16/499.

Müslümanın, kendine selam veren Müslümanın selamını alması farzdır. Allah (cc) şöyle buyuruyor:
Size selam verildiği zaman, sizde ondan daha güzeliyle karşılık verin veya aynısı ile karşılık verin.
Nisa. 86.

Selam, imanı olgunlaştırır, insanları birbirine yaklaştırır, sevgi ve saygıyı artırır, düşmanlığa sebep olan kin
ve öfkeyi giderir, kardeşlik bağını kuvvetlendirir. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

İman etmedikçe cennete gidemezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Ben size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Selamı aranızda yayınız. Sünen’i Ebu Davud: 16/487. Riyazü’s-Salihin: 2/261. Tergib: 5/288. Hadis Ans: 7/159. Rehber: 17/304.

4- Komşusuna ikramda bulunmak

İkram: Büyük tutmak, hürmet etmek, bağışlamak ve iyilikte bulunmaktır. Dini ter.söz.:1/220.

Komşunun makamı ve maddi gücü ne olursa olsun onu hor görmemek, karşılaştığı zaman, selam verip
hürmet sevgi ve Saygıda bulunmak, yeri geldiği zaman bir şeyler yedirip içirmek, ihtiyacını gidermek, zarara uğradığı zaman teselli etmek ve bir iyiliğe kavuştuğu zaman tebrik etmek, komşuluk haklarındandır. Hz, Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

Kişinin Müslüman kardeşini hor görmesi, ona (komşuya) kötülük olarak yeter. İbn Kesir: 13/7414.

Allah’a ve ahret gününe inanan komşusuna ikramda bulunsun. İslam Ans: 3/386.

Yanındaki komşusu açken tok olarak geceyi geçiren mümin değildir. Tergib: 5r/189.

Hz, Peygamberimiz Ebu Zer’e: Ey ebu zer, çorba pişirdiğin zaman suyunu çok koy ve komşularına da ver, demiştir. Riyazü’s-Salihin: 1/306.

5- Komşuda olup bitenleri araştırmamak

Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor: Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Hucurât: 12.

Hz, Peygamberimiz de şöyle buyuruyor: Müslümanların eksiklerini, ayıplarını araştırmayın. Her kim
Müslümanların ayıplarını araştırırsa, Allah da onun ayıbını takip eder evinin içinde bile olsa, onu rezil ve rüsva eder. Hak Dini Kur’an Dili: 7/487. 

Şeytan da diyor ki: Komşunun kötülüklerini kusurlarını inceden inceye araştır. Onda bulduğun en ufak bir kötülüğü abartarak insanlara anlat. Şayet komşunda hiçbir şey bulamazsan ona iftira atarak insanların yanında itibarı kalmasın.

Bugünkü komşular kimin sözünü tutuyor dersiniz?  Allah’ın mı, Rasulüllah’ın mı? Yoksa şeytanın mı?

Sevgili Peygamberimiz komşu haklarını özetle şöyle bildiriyor:

Komşun senden yardım isterse yardım edeceksin, borç isterse, borç vereceksin, güzel bir şeye kavuşunca tebrik edeceksin, başına bir kötülük gelirse sabır dilersin, vefat edince cenazesine gideceksin, izni olmadan binanı (onun binasının önünde) yükseltmeyeceksin, pişirdiğin yemek kokusunu duymuşsa o yemekten ona da vereceksin, satın aldığın meyveyi eve getirirken görmüşse ona da hediye edeceksin, ya da kimse görmeden getirirsin, Çocuğun o meyveyi dışarı çıkarıp onun çocuğuna imrendirmezsin. Tergib: 5/186. Tefsir-i Kebir: 8/34. Sünen-i Ebu Davud. 16/437. Hadis Ans: 10/210 İslam Ans: 3/386.   

Komşu hakkının önemini bildiren şu hadislere çok dikkat edin:

Cebrail bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki, komşuyu varis kılacağını zannettim. Hadis Ans. 10/206. 17/474. Sahih-i Buhari: 13/6006 Tergib:5/194. Sünen-i Ebu Davud: 16/436.  Riyazü’s-Salihin: 1/305 

Kıyamet gününde birbirinden davacı olacakların ilki komşulardır. Tergib: 5/183.

Komşusuna maddi ve manevi zarar veren zalimlerin vay haline.  

Etiketler: Komşu   Komşu Hakkı  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki