Radyo TimeRadyo Time

Suskunluğun Şiiri

Bu makale 3298 kere okunmuş.29 Ocak 2019, Salı - 16:35

Keçiören'de okuduğum lisenin hemen arkasında ağaçlarla kaplı dokunulmamış bir doğal alan vardı. Bu arazinin içinde türlü meyve ağaçları, adını bilmediğim vahşi, yaban ağaçlarıyla omuz omuza uzanıp giderdi. Okulla bu doğal alanı bir dere ayırırdı. O zamanlar hayatımızın en büyük başarısını okulla o araziyi ayıran dereyi bir kızın elinden tutarak geçmek olarak görüyorduk. 

Gençtik…
Deli çağımız…
Siyah beyazdı her şey…
Kirlenmemişti dünyamız bu kadar…

Çok başarılı bir öğrenci değildim, ama dikkat çeken bir yanım vardı sanırım. Öğretmenlerim isminle seslenmezdi bana, "Üstat" diyorlardı. Biraz Nazım'a, biraz Necip Fazıl'a öykünerek yazdığım şiirleri ağlayarak okuyan öğretmenlerimi hatırlıyorum da şaşıyorum şimdi. O yaşta bir çocuk, aşka, sadakate, sevgiye, kavgaya ve ideolojiye yönelik nasıl bir duyguyu, hangi sözcüklerle dile getirmiş olabilir ki öğretmeni yazdıklarına gözyaşı dökerek okumuş olsun! 

Sanırım lise birinci sınıftaydım, okulun arkasından geçen o dereyi bir kızın elinden tutarak geçmek bana da nasip oldu. O gün ömrümün en güzel günüdür.

Okulun kapanmasına yakın Haziran’ın ilk günleriydi. Dersler boş geçiyordu. Bazı arkadaşlar sınıfta diğerleriyle haytalık yaparken ben nasıl olduysa Yaşar Kemal'in "Akça Sazın Ağaları" isimli kitabı elimde sınıftan çıkıp "bizim dere"mize doğru yürümüştüm. Bir süre yürüdükten sonra, tuhaf bir his, tuhaf bir ümitle arkama dönüp baktım. Aman Allah'ım geliyordu! Kırmızı kapüşonlu kabanı ve zayıf çelimsiz vücuduyla arkamdan gelen, göklerden inen kutsal bir melek gibiydi o an. Durup yaklaşmasını bekledim. Sonra yan yana ağaçların arasına doğru yürüdük. Ağaçların, çiçeklerin, kuşların çimenlerin iki masum kalbi kucaklayıp sardığı, gözlerden uzak bir yere oturduk. Elim ayağım titriyordu. O koku, o sıcaklık, o duygu içinde eriyip akmak kaybolmak istiyordum. 

Ve o esmerdi… 
Mahsundu…
Masumdu…

Titreyen ellerimi, titreyen elleriyle tutup "Sen bence en güzel şiiri susarak yazıyorsun. Suskunluğunu seviyorum" dedi. O günden sonra ben kimi sevsem, sevdiğimi bilsin diye, “Suskunluğun Şiiri” olsun diye, hep susarım.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
En Son Haberler
AnketTümü
Henüz anket eklenmemiş.
haber yazılımı: buki