Karayolları arazisi üzerindeki yapılar tescillenerek koruma altına alındı « Alanya Televizyonu (ATV)

30 Kasım 2023 - 15:06
Radyo TimeRadyo Time

Karayolları arazisi üzerindeki yapılar tescillenerek koruma altına alındı

Karayolları arazisi üzerindeki yapılar tescillenerek koruma altına alındı
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 16:16

Alanya Belediyesi’nin Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na sunduğu yazıyla, yıllardır tartışılan Karayolları arazisi ve içindeki binalar, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescillendi.

Alanya Belediyesi haftalık Encümen Toplantısı’nda Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, gündemin en önemli maddelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan yapıların tescillendiğini ve korumaya alındığını açıkladı. Yücel, “Karayollarına ait arazi ve üzerindeki taşınmazlarla ilgili gerek görsel gerekse yazılı basında yıllarca süren değerlendirmeler vardı. Koruma Kurulu’yla yaptığımız görüşmeler ve alınan kararla bu spekülasyonlara da bir son vermiş oldu. Karayollarının bulunduğu bu alan, Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile artık koruma altına alındı. Bu alan yeşil alan olarak korunacaktır. Bu arazide yer alan binalar, ileriki zamanlarda gerekirse müze ile görüşülerek sosyal alana dönüştürülecektir. Bu arazideki yapılar, Cumhuriyet tarihinin gelişme ve kalkınma hamlesi içinde 1948 yılından sonraki Makineli Çalışma Dönemi olarak adlandırılan dönemin devlet eliyle yapılmış kamu yapılarının ilk örneklerindendir. Bu nedenle Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillendi. Genel peyzaj özellikleri ve kent belleğindeki simgesel yeri de dikkate alınarak Koruma Kurulu Kararıyla bu alandaki binalar, bu bölgede nasıl yaşandığını, bu binaların ne amaçla kullanıldığını gelecek nesillere anlatmak için düzenlenerek halka açılacaktır.” dedi.

KORUMA KURULU KARARI
Alanya Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 07.11.2014 /5458 sayılı yazısı, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu uzmanlarının 14.11.2014 tarihli raporu sonunda, “İdari bina, ana bakım ve onarım atölyesi, depolar, akaryakıt istasyonu- bakım/onarım atölyesi, lojman, yemekhane, mescit, lojman ve yatakhanenin 2863 Sayılı yasanın 7. Maddesi uyarında “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmelerine, Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı ilke kararı doğrultusunda koruma guruplarının 2. Gurup koruma alanının kendi parseli olarak belirlenmesine karar verildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Translate »