kadın haklarını koruma derneği alanya şubesi, istanbul sözleşmesinin feshi konusunda yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştay’a dava açtı « Alanya Televizyonu (ATV)

30 Kasım 2023 - 14:43
Radyo TimeRadyo Time

kadın haklarını koruma derneği alanya şubesi, istanbul sözleşmesinin feshi konusunda yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştay’a dava açtı

kadın haklarını koruma derneği alanya şubesi,  istanbul sözleşmesinin feshi konusunda yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştay’a dava açtı
Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 13:31

Kadın Hakları Koruma Derneği Alanya Şubesi İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararının yok hükmünde olduğunun tespiti suretiyle iptali ile yürütmesinin durdurulması için Danıştay’a dava açtıklarını belirten bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada;

İstanbul Sözleşmesinin feshedildiğini açıklayan19.03.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin hukuken yok hükmünde olduğunu, fesih kararının Anayasaya aykırı olduğunu, İstanbul Sözleşmesinin hukuken hala yürürlükte olduğunu söylemiştik.

Bugünde Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya şubesi olarak: İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen : ”“Kadınlara Yönelik Şiddetin ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin” Türkiye Cumhuriyeti Bakımından Feshedilmesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararının yok hükmünde olduğununtespiti suretiyle iptali ile yürütmesinin durdurulması, istemi ile Danıştay’a dava açtık.

Kadın Haklarını Koruma Derneği tüzüğümüze göre Derneğimizin amacı : “…Kadın haklarını korumak, geliştirmek… Kadının insan olarak toplumda ve aile içinde hak ettiği saygın ve çağdaş yeri alabilmesi, haklarına sahip çıkabilmesi, yaslarda ve toplumda cinsiyet ayrımının kaldırılması , her alanda hak ve yetki eşitliğinin kabul edilmesi için çalışmalar yapmak ve önerilerde bulunmaktır,” olarak tanımlanmıştır.

İstanbul Sözleşmesi de kadınlar açısından kadın hakları, kadın erkek eşitliği açısından çok büyük bir kazanımdır, sözleşme hükümlerinin tam olarak uygulanması durumunda kadın erkek eşitliğinin çok büyük ölçüde sağlanacağı, toplumda şiddetin en aza ineceği çok açık ve nettir .

Bir kez daha şunu belirtmek istiyoruz; İstanbul Sözleşmesi, kadına şiddetle mücadelenin ve aile içi şiddetle mücadelenin vazgeçilmezidir. Bu hukuki gerekçelerle davamızı açtık. Beklentimiz ve hukuken olması gereken, Danıştay’ın davamızı kabul etmesidir, hukuk da bunu gerektirir.

Bir kez daha söylüyoruz ve fesih kararı geri çekilene ve sözleşme uygulanıncaya dek mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.
Biz kadınlar, haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.
Sözleşmeden haklarımızdan yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz, ifadelerine yer verildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Translate »