Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İslam dini kadına hak ettiği değeri teslim etmiştir.” « Alanya Televizyonu (ATV)

30 Kasım 2023 - 14:28
Radyo TimeRadyo Time

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İslam dini kadına hak ettiği değeri teslim etmiştir.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İslam dini kadına hak ettiği değeri teslim etmiştir.”
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 11:56

166 views

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Dünya Kadınlar Günü”nün, vicdanları harekete geçiren bir duyarlılığa, bu alanda yaşanan sorunların çözümüne vesile olmasını; savaşın, şiddetin, yoksulluk ve yoksunluğun mağdur ettiği nice kadına umut olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Başkan Erbaş, mesajında şunları kaydetti:

“Yüce dinimiz İslam’a göre her insanın yaratılıştan sahip olduğu temel hakları ve özgürlükleri vardır. Kadın ve erkek, kulluk ve haklar bakımından müsavi kılınmıştır ve her ikisi de farklı vasıflarla donatılarak birbirleriyle tamamlanmışlardır.

İslam kadına yönelik şiddeti reva gören hür türlü düşünceyi, inanışı, gelenek ve töreyi reddetmiştir.

Bu sebeple Hz. Adem’den bu yana bütün peygamberler, insanları ötekileştiren, aşağılayan, onur ve haysiyetini ayaklar altına alan anlayışlarla mücadele etmişlerdir. Fert, toplum ve insanlık açısından tarihin en büyük ahlak ve hukuk inkılabını gerçekleştiren İslam dini kadına hak ettiği değeri teslim etmiş, ona yönelik ayrımcılık ve haksız uygulamaları yasaklamıştır. Rahmet yüklü mesajlarıyla kadına yönelik şiddeti reva gören hür türlü düşünceyi, inanışı, gelenek ve töreyi reddetmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s), bir insan hakları bildirisi olan Veda Hutbesinde, kadınların haklarını gözetmeyi, bu hususta Allah’ın belirlediği ölçülere uymayı, kadın ve erkeklerin birbirlerinin haklarına riayet etmeleri gerektiğini insanlığa bir ölçü olarak açıkça beyan etmiştir.
Bugün ne yazık ki yeryüzünün birçok bölgesinde telafisi mümkün olmayan yıkımlar yaşanmakta, haksız yere birçok insan öldürülmekte; şehirler, medeniyetler, kültürler, insani değerler savaşlarla yok edilmektedir. Hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün insanlığı tehdit eder hale gelen şiddet sarmalının ve insanoğlunun anlamsız ihtirasları sonucu yaşanan zulmün bedelini ise en ağır biçimde kadınlar ve çocuklar ödemektedir.

Kadına umut olmasını temenni ediyorum

Bu sebeple yüreklerde merhametin, yeryüzünde adaletin, hakkın, hakikatin hâkim kılınması için çalışmak ve insan onurunu zedeleyen her türlü oluşum, yaklaşım ve anlayışla mücadele etmek her birimizin ortak sorumluluğudur.

Bu itibarla, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün, vicdanları harekete geçiren bir duyarlılığa ve bu alanda yaşanan sorunların ve sıkıntıların çözümüne vesile olmasını; savaşın, şiddetin, yoksulluk ve yoksunluğun mağdur ettiği nice kadına umut olmasını temenni ediyorum.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Translate »