10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Alanya’da kutlandı « Alanya Televizyonu (ATV)

23 Mayıs 2022 - 17:31
Radyo TimeRadyo Time

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Alanya’da kutlandı

reklam
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Alanya’da kutlandı
Son Güncelleme :

10 Ocak 2022 - 12:45

151 views
atv

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Alanya’da da kutlandı. AGC’nin düzenlediği kahvaltı programında basın camiası bir araya geldi.

61 yıldır kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde basın emekçileri bir araya geldi. Kutlama ilk olarak Hükümet Meydanı Anıt önünde Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun’un çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunma töreninin ardından kahvaltı organizasyonunda bütün basın emekçileri bir araya geldi.

Gerçekleşen organizasyona Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Etiğim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Etli, ALKÜ Rektörü Ekrem Kalan, Alanya İlçe Emniyet Müdürü Kenan Patat, Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, protokol üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, oda başkanları ve basın çalışanları katıldı. Organize edilen kahvaltı programında açılış konuşması yapan AGC Başkanı Gaye Coşkun, gazeteciliğin önemine ve basın emekçilerinin mücadelesine değindi.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün derin bir manası var olduğunu belirten Gaye Coşkun sözlerine şöyle başladı;” Aslında 212 sayılı yasa “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe vesile olan yasa gazetecilerin özlük haklarını elde ettikleri bir yasanın kabulünün günü olarak kutlanıyor. Tabi biz buna kutlama demiyoruz dayanışma ve mücadele diyoruz. Çünkü hak edilmiş kazanımlar 90’lardan sonra sermayenin medyaya girişi ile birlikte kayıp haline gelmeye başlamış ve hızlı bir şekilde erimektedir. Dolayısıyla dayanışma ve mücadele günü anlamı asıl doğuşunun sebebi çok anlamlı. 5 gazetenin patronu 3 gün süreyle bu yasanın yani medya emekçilerine verilen hakların kendilerince çok benimsenmemesinden kaynaklı 3 gün süreyle yayın yapmama kararı alıyorlar. Bu karar tam da bir gazeteciden beklenen bir davranış yine gazetecilerden geliyor ve “Türkiye Gazeteciler Sendikası” çatısı altında basın adın verdikleri bir gazete yayınlıyorlar ve diyorlar ki okuyucularımızın haberlerden mahrum kalmasın. İşte gazetecilik tam anlamıyla bu aslında bir anlam katabilmek. Ve bu gazetenin yayınlanması ile birlikte karşı direniş sona eriyor ve gazetelerinin çıkmaya başlıyor. 212 sayılı yasa kabul ediliyor ve o günden bugüne 61 yıldır süre gelmekte.” İfadelerini kullandı.

Sadece medya emekçilerinin değil medya işverenlerinin de sorunlarının fazla olduğunun altını çizen Coşkun, “Bugünü biz sadece çalışan gazeteci diye ayırmak istemiyoruz tüm basın emekçileri medya gönüllüleri zira koşullar gittikçe zorlaşıyor. Ama he ne olursa olsun vesile oldu bir araya geldiğimiz için çok mutluyuz dayanışarak ve mücadele ile bu zorlukların üstesinden gelebileceğimize inancımız tamdır. Burada bulunan herkese bizlerle birlikte oldukları için teşekkür ederim. Çünkü herkes ayrı ayrı bir medya dostu bunu biliyorum ve diliyorum ki sorunlarından arınmış bir medya sektörü ile hep birlikte olalım” sözlerine yer verdi. Ayrıca Coşkun, mülki idarecilerin ve ziraat mühendislerinin de gününü kutladı.10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla bir konuşma gerçekleştiren Kaymakam Fatih Ürkmezer; “Yaklaşık 21 yıllık meslek hayatım boyunca yerel gazetelerin olduğu birçok görev yaptığımız yerde arkadaşlarımızla beraber olduk. Basın mesaimizin ayrılmaz bir parçası. Ayrıca mesaimizin ayrılmaz bir parçası olan gazeteciler ve medya ile aynı günü paylaştığımız için ben de mutluyum. Bütün bu günler belirli bir kazanımlar sonunda ortaya çıkmış belirli zorluklardan sonra elde edilmiş kazanımların hatırlanması amacıyla oluşturulmuş. Ben bu kazanımların elde edilmesi uğrunda çalışan sektördeki bütün bu dünyadan göçmüş olanları da rahmet diliyorum ve bu uğurda çalışmış olanların hepsine de teşekkür ediyorum. Çünkü bizler eğer bugün rahat bir şekilde çalışabiliyorsak, gazeteciler daha huzurlu bir şekilde görev yapabiliyorsa kendinden öncekilerin koydu taşların neticesinde oldu. Bizler artık değişen ve gelişen dünya da hepimiz bir şeyleri alışmaya çalışıyoruz ancak buna en hızlı alışan sektörde gazeteciler oluyor. Çünkü baktığımızda hem ülkemizde hem de Alanya da Medya sektörü gelişen dünya koşullarına ve gelişen şartlara çok iyi uyum sağlamış durumda. İşin özü ne diye sorarsak her zaman ve her zaman vatandaşı en doğru bilgiyi bir almasını sağlamak. Çünkü gazetecilik sektörü her zaman demokrasinin gelişmesi için olmazsa olmaz şartlardan biridir ve bizim ülkemizde de durum böyle olmuştur. Birçok demokratik katılımın sağlanmasında medyanın büyük bir payı olmuştur.” diye konuştu.

“Alanya’mızdaki ve ülkemizdeki bütün bu sektörde çalışan arkadaşların bu uğurda harcadıkları çabalarını bugün de görmek bizleri mutlu ediyor” diye konuşan Ürkmezer, “Bizim de bir çalışmamız neticesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’müz ile aldığımız bir karar var. Yerel medyanın gelişmesi için iş birliği yapmak gibi bir çalışmamız var. İnşallah bunu da yapacağımız bir faaliyetle hem Gaye Hanım hem de siz gazeteci dostlarımızla paylaşacağız. Bizler şunu biliyoruz ki doğru bilgi ne kadar hızlı yayılırsa ne kadar doğru bir şekilde yayılırsa yanlış bilgide azalacaktır. O yüzden doğru bilginin yayılması için çalışan bütün gazeteci dostlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bu güzel organizasyon içinde AGC Başkanımız Gaye Hanıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında yeni mesleki eğitim modeli hakkında bilgi verdi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atv
atv
Translate »