Rus turizm devi Tez Tour’un Türkiye’deki şirketi Alkan Grup’un iflası kesinleşti « Alanya Televizyonu (ATV)

30 Kasım 2023 - 13:01
Radyo TimeRadyo Time

Rus turizm devi Tez Tour’un Türkiye’deki şirketi Alkan Grup’un iflası kesinleşti

Rus turizm devi Tez Tour’un Türkiye’deki şirketi Alkan Grup’un iflası kesinleşti
Son Güncelleme :

26 Nisan 2022 - 12:25

480 views

İstanbul Bakırköy 1. icra dairesi Alanya 1 asliye hukuk mahkemesine gönderdiği yazıda “söz konusu şirketin 28-10-2021 tarihinde saat 10.27 de itibariyle iflasına karar verilmiştir. Tasfiye işlemlerine başlanılmıştır” denildi. Alkan Grup Turizm İşletmeleri Anonim Şirketi uzun süredir mali sıkıntı yaşıyordu…

Türkiye’ye her yıl ortalama yıl 1 milyonu aşkın turist getiren şirket geçtiğimiz yıllarda 322 milyon lira borç ile iflas erteleme istemişti. Mahkeme talebi kabul etti; şirkete kayyum atadı. Rusya’da yaşanan ekonomik kriz Türk turizmini etkilimeye başladı. Kuruluşundan iflas edinceye kadar çalışma tarzı ortaklık yapısı, oteller ve işbirliği yaptığı kesimlerle her dönemde tartışılan Tez tour, uzun süre sonra yeniden gündemde.

Türkiye’de 1994 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar Alkan Group olarak faaliyetlerini sürdüren, 300 milyonu aşan borç ile iflası erteleme istemesi sonrasında alakasız birinin sahibi olduğu içi boşaltılmış şirket Alkan’la Türkiye ‘de ağır sorunlar yaratmış olmasına rağmen, Tez Tur operatör olarak Rusya’da köklü bir marka olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Alkan ile ilişiği biten ve Türk otelcilerinin yakından tanıdığı Alexander Sınıgıbsky’nin, 2015 yılında Kilit Global’in partnerliği sona erdirmesi sonrası Incoming hizmeti alabilecekleri bir şirket bulamamaları nedeni ile Alkan yerine eski çalışanı Yusuf Öztürk’ün önderliğinde ‘Arales’ ismi ile Tur şirketi kurduğu ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu belgeleri ile görülüyor.

Partneri ile ayrılması sonrası ‘Arales’ olarak otelcilerle görüşmeler yapması ise geçmişte Alkan‘dan alacaklı olan ve bu yüzden sıkıntılı günler geçiren otelcilerin güven problemi ile temkinli oldukları da gelen bilgiler arasında.

Tez Tour’un Türkiye serüvenini nasıl başlatıp sürdürdüğünü kısaca hatırlayalım.

Tez Tour 1994 yılında ‘Alkan Grup ‘olarak faaliyetlerine başlamış, aynı ad ile 2015 yılında iflası erteleme talebinde bulunmuştu. Alkan grup turizm işletmeleri anonim şirketinin tek ortaklı sahibi Lüksemburg adresinde mukim

Eridan Fınance S.A.R.L yetkilisi Alexander Sınıgıbsky idi.

Tez, Alkan ile faaliyette

90 ‘lı yılların başında kendi bünyesinde rehber olarak çalışan Levent Aydın’ı yönetim kurulu başkanlığına getiren şirket ortakları Alexander Sınıgıbsky, Alekander Burtın ve Nıkolay Prokopov, 2010’lu yılların başlarına kadar Levent Aydın ile yola devam etmişlerdi.

Levent Aydın 

1994 yılında Tez Tour ‘un Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Alkan Grup Turizm İşletmelerinin yöneticisi Levent Aydın, aynı zaman hissedarı olmuştu. 2008 yılında Levent Aydın’ın başında bulunduğu şirket yanlış yönetim anlayışı nedeniyle sorgulanmaya başlandı.

Şirketlerde Levent Aydın kavgaları

Şirket ortakları Alexander Burtin, Alexander Sınıgıbsky ve Nikolay Prokopov ile Levent Aydın arasındaki kavga, şirketlerin birbirine kefil olarak yüklü miktarda kredi çekmesiyle başladı. Ati Anadolu Turizm Şirketi’nin genel kurulu, başta ortaklar olmak üzere, Tez Tour ile adı anılan tüm şirketlerin bankalardan çekilen kredilere kefil olması ve Levent Aydın’ın şirketten çektiği 9 milyon dolar’ın geri ödenmesi ortaklar arasında kavgalara neden olmuştu.

Teztour.com

Bu kavgalar sırasında Levent Aydın’ın teztour.com ve amaraworld.com sitelerini haksız ele geçirdiği iddialarının yanı sıra, gerginliğin artmasının bir başka nedeni de Alexander Sınıgıbsky’in tek başına oy kullanamaması nedeniyle boşanma davası süren eşi Larissa Snigibskaya’nın da genel kurullara katılmasıydı. Alexander Sınıgıbsky, genel kurulda Ati Anadolu Turizm’in zarar ettiğini dile getirip, sermaye artırımına gidilmesini talep ederken, Levent Aydın ile Larissa Snigibskaya bu duruma karşı çıktı. Genel kurul yapılamaz hale geldiğinde şirket doğru yönetilmiyor gerekçesiyle kayyum atamasıyla genel kurullar yapıldı.

Tez Tour markası sessiz sedasız satıldı

Levent Aydın,29 Ocak 2013 yılında yapılan genel kurul da oy birliği ile azledildi. Daha sonraki genel kurullarda Larissa Snigibskaya’ya bilgi vermedi ve sessiz sedasız hisselerinin satışını yaptı. Ortaklardan Alexander Sınıgıbsky de yine eşi Larissa Snigibskaya’ya bilgi vermeden Rusya Federasyonu’ndan Moskava’da patenti alınan Tez Tour markasının Offshore’ye satışını yaptı.

Levent Aydın devre dışı

Ticaret Sicil kayıtlarına göre Alexander Burtin, Nikolay Prokopov, Alexander Sinigibskiy ve Andrey Kosyikhin yüzde 1’er hisseye sahip. Şirketin yüzde 96’lık hissesi ise, Eridan Finance S.A.R.L.’ye ait. Lüksemburg’da kurulu fon şirketi Eridan Finance’nin kontrolünün o tarihte Alexander Sinigibskiy’de olduğu öğrenildi.

Yusuf Öztürk devrede

Bünyesinde birçok şirket barındıran Tez Tour, sadece Alkan Grup adıyla iflası erteleme istedi.

332 milyon TL borçlu olan şirket alacaklıları bu davaya yönlendirildi. Mali verileri Antalya’dan İstanbul’a taşınan ‘Alkan’ adlı şirket, o dönemde Alexander Siginibskiy’nin yöneticisi olduğu Lüksemburg merkezli fon şirketine devredildi ve devirle aynı anda Alexander Siginibskiy ticari sicil gazetesi verilerine göre fon şirketinden ayrıldı.

Ocak 2015 tarihinde de Tez Tour’un incoming hizmetlerini sürdürmesi için şirket çalışanı Yusuf Öztürk aracılığı ile Kilit Global ile anlaşmıştı.

Kilit Global Tez partnerliği bitti

Beş yıl önce başlayan, İki yıla yakın süredir sıkıntıların olduğu konuşulan Tez Tour /Kilit Global partnerliği 2020 yılında son bulmuştu. Kilit Global’in haziran ayında yaptığı kısa açıklamada; ‘’Kilit Global Turizm Seyahat Acentesi olarak, turizm sektörü tarafından bilindiği üzere 2015 yılından bugüne kadar Tez Tour operatörü ile partnerliğimiz mevcuttu. Şirket yönetim kurulumuzun 29.06.2020 tarihinde aldığı karar gereği, 2020 yaz sezonunda Tez Tour firması ile çalışmama kararı almış bulunmaktayız.” denilmişti.

Tez ve yine Yusuf Öztürk

Tez Tour’un Türkiye yetkilileri Alexander Sınıgıbsky, Alekander Burtın ve Nıkolay Prokopov

Alkan yönetim kurulundan ayrıldılar. Alkan Group’un şu anda tek yetkilisi Balkar Özerk Cumhuriyeti vatandaşı ve Rusya federasyonuna ikamet eden Marat Efendıev. Tez Tour’un Türkiye faaliyetleri, para trafiği, otel anlaşmaları ve her türlü yasal aracılığını sürdüren Alkan isminin Türkiye yetkilisi Alexander Sınıgıbsky’nin Alkan ile ilişiğini kesmesi sonrası, Tez Tour’un Incoming hizmetini alan bir şirket bulamadığından eski çalışanı Yusuf Öztürk ile Arales’i kurduğu söyleniyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Translate »