İYİ Parti: LGS’yi kaldıracağız « Alanya Televizyonu (ATV)

1 Temmuz 2022 - 04:14
Radyo TimeRadyo Time

İYİ Parti: LGS’yi kaldıracağız

reklam
İYİ Parti: LGS’yi kaldıracağız
Son Güncelleme :

03 Haziran 2022 - 12:58

150 views

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, LGS’yi ‘Güçlü Okul’ eğitim modeliyle kaldıracaklarını açıkladı.

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanlığı, 5 Haziran Pazar günü yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin gireceği LGS sınavına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, LGS’nin öğrencilerde yarattığı stres ve bu strese bağlı olarak maruz kaldıkları olumsuz psikolojinin farkında oldukları ifade edilerek, LGS’yi ‘Güçlü Okul’ eğitim modeliyle kaldıracakları vurgulandı. Şu değerlendirme yapıldı:

“Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin çocuklarımızın öğrenme becerilerini ve akademik başarılarını olumsuz etkilediği geçmiş sınav sonuçlarına yansımıştır. 2021 yılı LGS sonuçlarına göre, öğrencilerimiz 20 soruluk Türkçe testinde ortalama 9,41 net, 20 soruluk Matematik testinde ortalama 4,2 net ve 20 soruluk Fen Bilimleri testinden ortalama 8,04 net yapmışlardır. Bu sonuçlar mevcut eğitim sisteminin verimliliği hakkında kaygılanmamıza sebep olmaktadır. Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin olumsuzluğuna ve verimsizliğine rağmen, 20 yılda 8 bakan değiştirerek tutarlı bir eğitim politikası vizyonuna sahip olmadığını ispatlayan, AK Parti hükümetlerinin sınav kaynaklı sorunların çözümü için yaptığı tek ‘icraat’ aralıklarla sınavın adını değiştirmek olmuştur.”

“Çocuklarımıza kendi dilimizi öğretmediğimiz gibi, okuma-yazma becerisini de kazandıramıyoruz” denilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Her 100 çocuğumuzdan 22 tanesi öğrenme yoksuludur. 10 yaşına geldikleri halde basit bir metni okuyup anlayamamaktadırlar. Bu durum eğitim sistemimizin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir.

Eğitim sistemimizin en kısa zaman içerisinde beceri geliştirme temelli eğitim modeline geçmesi gereklidir. Bunun için #AzKaldı.

Nitelikli fırsat eşitliği ilkesine uygun olarak her çocuğumuzun sürekli ve kaliteli bir eğitim aldığı teknolojik donanımlara sahip güçlü okullarının kurulmasına #AzKaldı.

Çocuklarımızı dünyayla yarışabilir bir düzeye getirecek eğitim modelinin uygulanmasına #AzKaldı. Öğretmensiz çocuğumuzun olmadığı, atanamayan öğretmenin kalmadığı eğitim-öğretim döneminin başlamasına az kaldı.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atv
atv
Translate »