Önerimizdir Türkiye’de mutlaka Tasarruf ve İsraf Bakanlığı kurulmalıdır « Alanya Televizyonu (ATV)

20 Mayıs 2022 - 13:37
Radyo TimeRadyo Time

Önerimizdir Türkiye’de mutlaka Tasarruf ve İsraf Bakanlığı kurulmalıdır

reklam
Önerimizdir Türkiye’de mutlaka Tasarruf ve İsraf Bakanlığı kurulmalıdır
Son Güncelleme :

29 Mart 2021 - 11:55

atv

Türkiye’de her yıl 7,7 milyon ton gıda çöpe atılıyor.

BM tarafından hazırlanan Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, Türkiye’de her yıl 7,7 milyon ton yiyecek çöpe gidiyor. Bu da her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin israf edildiği anlamına geliyor. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, Türkiye’nin israfta Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Meksika’dan sonra 3’cü olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan Gıda İsrafı Endeksi Raporu, gıda israfının geldiği boyutu gözler önüne serdi. Rapora göre, Türkiye’de her yıl 7.7 milyon ton yiyecek çöpe gidiyor. Bu da Türkiye’de kişi başına yılda 93 kilogram yiyeceğin israf edildiği anlamına geliyor.

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, dünya ülkelerine bakıldığı zaman Türkiye’nin gıda israf eden üçüncü ülke olduğuna dikkat çekti. Öte yandan turizm sezonun yaklaşmasıyla birlikte otellerde oluşacak tonlarca yiyecek maddesinin çöpe atılmasıyla birlikte bu oranın artabileceği öngörülüyor.

 

İVEDİLİK İLE TASARRUF VE İSRAF BAKANLIĞI KURULMALIDIR..

İsraf edilen gıdaların 840 milyon insanı doyurabilecek miktarda olduğunu kaydeden Toprak, “Kişi başı ortalama 93 kilogram gıda israfımız var. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Meksika’dan sonra üçüncü sıradayız. Türkiye’de toplam 7.7 milyon ton gıda israfı var. Dünyaya baktığınızda ise her 9 kişiden biri açlıkla mücadele ederken; 1.8 milyar insanın gıdaya erişemeyecek durumda olduğunu görürsünüz” dedi. ATV Alanya televizyonu yönetim  kurulu  başkanı Servet Sipahioğlu sorunun çözümü için Türkiye’de mutlaka tasarruf ve israf bakanlığının kurulmalı, bu konuda yıllardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz umarım yetkililer bu kez sesimize kulak verir dedi.

 

HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKİYOR

BM Çevre Programı’ndan Martina Otto, düşük gelir grubundaki ülkelerin daha az yenilebilir gıda israf ettiğini tahmin ettiklerini söyledi. Otto, “Ancak sonuçta dünya bu gıdaların üretimi için kullanılan kaynakların tümünü çöpe atıyor” dedi. Programın Başkanı Inger Andersen, bu yıl sonlarında yapılacak iklim ve biyoçeşitlilik zirvelerinden önce tüm ülkeleri israfla mücadele konusunda çaba harcamaya çağırdı. Andersen, “İklim değişikliği, doğa ve biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve israfla mücadelede ciddi olduğumuzu göstermek için dünya genelinde tüm işletmeler, hükümetler ve vatandaşların gıda israfı konusunda üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gıda israfının 2030’a kadar yarı yarıya azaltılmasını öngörüyor. Wrap’ten Richard Swannell “Küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8-10’u, israf edilen gıdalardan kaynaklanıyor. Yani gıda israfını bir ülke gibi düşünürsek, gıda israfı atmosfere en fazla sera gazı salan üçüncü ülke olacaktı” dedi. 2019’da açlıktan 690 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyordu. Covid-19 pandemisiyle bu sayının daha da artması bekleniyor.

 

EN FAZLA ÇÖPE ATILAN YİYECEK GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE

Gelişmekte olan ülkelerde yiyeceklerin ziyan olmasının nedenleri ise daha farklı. Fakir ülkelerde, taşımacılık ve depolama alanındaki yetersizlikler nedeniyle hasadın yüzde 40’ı tarladan tüketiciye ulaştırılmaya çalışırken ziyan oluyor. Ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi sırasında da kayıplar oluyor.

Gelişmekte olan ülkelerde yılda 150 milyon ton buğday heba oluyor. Bu kayıp, tüm fakir ülkelerdeki açlığı ortadan kaldırabilecek buğday miktarının altı katını oluşturuyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atv
atv
Translate »