Alanya’da karavan turizmi neden düşünülmüyor? « Alanya Televizyonu (ATV)

23 Eylül 2021 - 18:16
Radyo TimeRadyo Time

Alanya’da karavan turizmi neden düşünülmüyor?

reklam
Alanya’da karavan turizmi neden düşünülmüyor?
Son Güncelleme :

18 Nisan 2021 - 15:27

atv

Karavan tatili pandemi öncesinde de popüler bir seyahat yöntemiyken, koronavirüs salgınının etkilerini arttırması, tatil beldelerinin kapanması, sokağa çıkma yasakları ve izole tatil arayışı insanları karavana eskisinden daha da çok yöneltti.

Türkiye’de de önceleri yalnızca küçük bir kesimin tercihi olan karavanlar, geçtiğimiz seneden bu yana çok daha fazla ilgi görür hale geldi. Karavan  turizminin Alanya’ya  çok  ciddi katkı sağlayacağı vurgulanıyor.

 

KAMP VE KARAVAN TURİZMİ VE BÖLGE EKONOMİSİNE KATKILARI

Ülkemizde ihmal edilen bu alternatif turizm dalı Avrupa’da çok yaygındır. Sayıları 6 milyonu bulan karavanlar Avrupa Turizmine yıllık yaklaşık 40 milyar euro’luk bir kazanç sağlamaktadır. Bizde ise sayıları birkaç bini geçmeyen karavanlarla bu pastadan neredeyse hiç pay almamaktadır. binlerce km. yol kat etmek zorunda kalan yerli  ve  yabancı karavancılar için çok büyük bir avantaj olacak ve bu turizm dalı  yerel  bölgeyede  büyük katkılar sağlayacaktır. Yurt dışından gelen karavancılar, mesafenin uzak oluşu nedeniyle karavanlarını burada bırakıp dönmek, seneye tekrar gelmek isteyenler de  çok olacaktır.

Komşumuz Yunanistan bu yolla ihya olurken Türkiye’ye karavan gelemiyor. Neden? Çünkü Avrupa’dan karayolu ile gelecek karavancı Yunanistan’da kalıyor. Propaganda var, deniz var, kamplar var. Fiyatlar bizdekilerden ucuz. Kilometrelerce yol yapmak istemiyorlar. Doğa, tarih ve kültür zenginliği içinde yüzen Alanya bölgemizde sayıları çok az olan kamp  yerlerinin  ihtiyacı karşılayacak düzgün bir kamping yeri yoktur   ancak  Alanya  ve  çevresinde yaygınlaştırılması, küçük yerleşim yerlerine kamping değil karavan park yerleri yapılması Alanya  bölgesini  daha da cazip hale getirecektir

Bu  konuda  yerel  yöneticilerede  büyük  görevler  düşmektedir.Bakanlığın, 2023 stratejisinde yüksek gelir düzeyli turiste yönelme hedefi için en uygun tercih karavan turizmidir.

Konaklama süreleri en az bir ay olan ve doğrudan bölgesinde harcama yapan bu turist profili mutlaka değerlendirilmelidir. Kamp ve karavan turizmi, diğer turizm türlerine göre insana daha fazla doğayla baş başa kalma olanağı sağlamaktadır.

Özellikle, doğal güzelliklerden yararlanmak isteyen turistler için geliştirilmiş bir turizm türüdür. Kampçı ve karavancılar, doğa ile baş başa kalabilmek, şehrin stresli hayatından uzaklaşabilmek, sabit mekanlara bağlı kalmamak, yeni yerleşim yerlerini keşfetmek, istemektedirler

  • Karavan parklar için yapılan yatırımların kısa dönemde geri dönüş oranı yüksektir,
  • Karavanlar diğer konaklama tesislerine göre daha ekonomiktir,
  • Kamp alanları aynı kapasitedeki diğer tesislere göre daha az personele ihtiyaç duyar,

Avrupa ülkelerinde ortalama kamp ve karavan turizm geceleme oranları ortalama %23 dür, yani 4 kişiden biri tatilini çadır ve karavan ile yapmaktadırlar. Kamp ve karavan turizmi pek çok ülkede yüksek düzeyde ekonomik gelir getirmektedir. Avrupa’da 6.000-7.000 karavan ve 10.000-15.000 çadır kapasiteli kamplar mevcuttur. Ülkeye gelen turistlerin yaklaşık %35’i de kamp karavan turizmi amaçlı ülkeye seyahat etmektedir. Ülkemizde ise Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Türkiye Turizm Stratejisinde (2023) de maalesef Karavan Turizmiyle ilgili bir stratejisi yok, strateji bu anlamda revize edilmelidir. haber: Alanya televizyonu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam
Translate »