Alanya’da mağara turizmi geliştirilemez mi? « Alanya Televizyonu (ATV)

1 Temmuz 2022 - 05:36
Radyo TimeRadyo Time

Alanya’da mağara turizmi geliştirilemez mi?

reklam
Alanya’da mağara turizmi geliştirilemez mi?
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2021 - 16:04

Alanya’da ki Kadıini Mağarası, Çimen içi mağarası, Syedra ve Hasbahçe mağaraları gün ışığına çıkacağı günü  bekliyor…

Damlataş, Aşıklar, Korsanlar, Fosforlu ve Dim mağaralarından sonra diğer mağaraların da Turizmin  hizmetine  sunulması mağara Turizmi için son derece önemli olduğu vurgulandı, ATV Alanya televizyonu olarak  yaptığımız  araştırmada daha bir çok keşfi yapılmamış yeni mağaralar ortaya çıktı.

 

İşte o mağaralar..

 

KADIİNİ MAĞARASI.

Mağara, Alanya’nın 15 kilometre kuzeydoğusunda Çatak mevkisindedir. Kent merkezindeki Damlataş  mağarasından üç kat büyük sarkıt ve dikitleri vardır. 1957 yılında uzmanların mağarada yaptıkları araştırma sırasında insan iskeleti ve fosil kalıntıları bulunmuştur. Kalıntıların 20 bin yıl öncesine ait olduğu saptanmış ve Alanya’daki ilk yerleşimin burada olduğu belirlenmiştir.Mağaranın bulunduğu bölgede piknik alanları vardır. Mağara henüz ziyarete açılmamıştır. neden acaba?

HASBAHÇE MAĞARASI

Mağara, Alanya’ya dört kilometre uzakta olan Hasbahçe Mahallesinde İnişdibi mevkisindedir. Damlataş  mağarasından yaklaşık dört kat daha büyüktür. Henüz ziyarete açılmadığı gibi oluşumu hakkında da bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. İçindeki havanın serinliği nedeniyle bir dönem narenciye ürünleri depolamak için kullanılan mağara gezenlerin anlatımına göre sarkıt ve dikitlerle süslüdür.

ÇİMEN İNİ MAĞARASI.

Mağara, Alanya’nın doğusundaki Cebireas’ın güney eteğinde, Şıhlar mahallesi yakınlarında bulunur. Konya – Gazipaşa yolunun, Demirtaş bucağından ayrılan 15 km’lik stabilize yolla Şeyhler mahallesine, oradan da yürüyerek mağaraya ulaşılır. Mağara yakınında Romalılardan kalma tarihi eserler vardır.

Toplam uzunluğu 10 metre olan mağara bir dik çıkış dışında tamamen yataydır. Mağaranın içinde geliştiği kireç taşı kalınlığının çok az ve sınırlı bir alanda bulunması nedeniyle, hidrolojik olarak tamamen kurudur. Mağaranın havası açık havaya nazaran serindir. Ortalama sıcaklığı 17 °C – 20 °C arasındadır.

Mağara, birbirleriyle bağlantılı çok sayıda odacık ve iki kattan meydana gelmiştir. Başlangıçta doğu kuzeydoğu – batı güneybatı yönünde tek bir boşluktan oluşan mağara, zamanla traverten sütunlar tarafından bölünerek odacıklar meydana gelmiştir. İlk bölümde çok sayıda odacık vardır ve tamamen yataydır.

Mağara 57 metrelik dik bir çıkışla ikinci bölüme geçer. Girişe göre 10 m yukarıda olan bu bölge, iki büyük odadan meydana gelmiştir. Mağara traverten birikimi açısından son derece zengindir. Odaları oluşturan traverten sütunlar geniş yer tutar. Ayrıca yan duvarlar perde travertenler ile süslüdür.

Tarihi devirlerde kullanıldığı anlaşılan Mağarada yapılan araştırmalarda henüz yazılı belge bulunamamıştır.

SYEDRA MAĞARASI.

Syedra, Alanya’nın 20 kilometre doğusundadır. Alanya Arkeoloji Müzesi‘nin yaptığı kazı çalışmaları sonunda kent tarihinin M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzandığı sanılmaktadır. Varlığını 13. yüzyıla kadar sürdüren kente, halen ayakta olan anıtsal kapıdan girilmektedir. Kentin çevresi surlarla çevrilidir. Doğal su kaynaklarından beslenen ve içi sıvalı su sarnıçları antik çağdan günümüze kalan yapılar arasındadır. Kent içindeki bir mağarada kayaya oyulmuş, nişin çevresi freskolarla süslü bölümün dinsel amaçla kullanıldığı saptanmıştır. Mağara, vaftiz mağarası adıyla anılmaktadır. Kentin doğusunda görkemli bir hamam kalıntısı vardır. Hamamın zemininde yer yer mozaik süslemeler görülmektedir.

Geniş bir alana yayılan kentin güneydoğusunda 10 metre genişliğinde 250 metre uzunluğunda sütunlu cadde uzanmaktadır. Caddenin kuzeyinin gölge sağlamak için sütunların taşıdığı ahşap bir çatı ile kaplı olduğu, güneyinin ise taş döşemeli açık yol şeklinde düzenlendiği anlaşılmıştır.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atv
atv
Translate »