Kuş cenneti ve caretta caretta yuvalama alanı kıyıda ‘çim’ tartışması « Alanya Televizyonu (ATV)

24 Mayıs 2022 - 05:25
Radyo TimeRadyo Time

Kuş cenneti ve caretta caretta yuvalama alanı kıyıda ‘çim’ tartışması

reklam
Kuş cenneti ve caretta caretta yuvalama alanı kıyıda ‘çim’ tartışması
Son Güncelleme :

15 Ocak 2022 - 10:24

409 views
atv

Serik Belediyesi tarafından 2-3 sene öncesine kadar futbol alanları da bulunan Boğazkent Halk Plajı’nda, evvelki yıl alanlar kaldırılarak yerine bir kısmı çimlendirilen yeni bir halk plajı yapıldı. Serikliler ve dışarıdan tatile gelenlerin denize girebildiği halk plajına dönüştürülen kıyıda, karavan tatilcileri için de park alanı bulunuyor. Lakin kumsalın çim alana dönüştürülmesi, reaksiyon gördü. Kuş gözlemcisi ve veteriner tabip Gökçe Coşkun, bölgenin hem kuş cenneti hem de kuşağı tehlike altındaki caretta caretta çeşidi deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu belirterek, bölgede 12-13 yıldır kuş müşahedeleri yaptıklarını, her gidişte en az 500 fotoğraf çektiğini söyledi.

‘Çimler akşama kadar sulanıyor’

Kumluk habitata çim ekmenin, kumsalın doğal bitki örtüsünü bozduğunu belirtip reaksiyon gösteren Coşkun, “Deniz kenarında kumluk alanı bozup, çim ve palmiye ekmek nedir, aklım almıyor. Kumluk alandaki bitki habitatını yok edip fıskiyeyle sabahtan akşama suluyorlar. Bilhassa çöl kuşlarının uğrak yeriydi, büsbütün kaybettik. Carettasız, ötleğensiz, kuyrukkakansız kıyılar daha kıymetli. Bol suya muhtaçlık duyan çimler daha değerli” diye konuştu.

235 kuş çeşidi kaydedilmiş

Türkiye’de yalnızca 4 kaydı bulunan ‘keşiş kuyrukkakanı’ kuşunun 2’nci fotoğrafının bu kumsalda çekildiğini belirten Coşkun, “Boğazkent, Antalya’nın en fazla kuş görülen alanı ve 235 çeşit görülmüş. Çöl ötleğeni ve çöl kuyrukkakanını her sene burada görüyorduk. Çöl ötleğeni kumluk alandaki çalılıklar içinde besleniyordu. Kıyı bozularak çöl ötleğeni, çöl kuyrukkakanı, keşiş kuyrukkakanı, Kıbrıs ötleğeni, çöl koşarı üzere cinslerin görüldüğü alan yok oldu” dedi.

‘Yaban hayatı kimin umurunda’

Halkın çim ve mangal yapmak istediğini, yaban hayatının ise kimsenin umurunda olmadığını lisana getiren Coşkun, “Tanık olmak çok üzüyor. 2015 yılında yeniden buraya geldiğimde karşıma bir afiş çıktı. Evvelki belediye liderine buranın biyoçeşitlilik ve ekoturizm altında öbür bir boyut kazandırılabileceğini anlatan bir yazı gönderdim. Pozisyon istediler. Gönderdim. 2 hafta sonra halı saha yaptılar. Artık ise o halı alanlardaki çim yetmemiş. Her yere çim ekmişler. Halk plajı yapıyorsunuz tamam lakin ne diye habitatı bozarak bunu yapıyorsunuz” diye konuştu.

Çim, kumsalın iklimine alışılmamış

Türkiye’nin kuş gözlemcilerinden Alper Tüydeş ise plajda çim yetiştirmenin kumsalın iklimine karşıt olduğunu söyleyerek, “Üstelik artan su kıtlığıyla bu çimleri yeşil tutmak için sulamak da ziyanlık ve nitekim bu övünülecek bir şey değil” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin korunmasına yönelik çalışmalarıyla tanınan biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, bölgede birçok öğrenci kümesiyle uzun yıllardır kuş, kelebek ve tabiat müşahedesi için eğitim faaliyetleri yaptıklarını belirterek, “Bölgedeki tek sorun tabi ki çimlendirme değil. Kıyının devamındaki sulak alana bırakılan atıklar, sulak alanda hem turizm hem balıkçılık kaynaklı derme çatma yapılar üzere nedenlerle bölgedeki canlı çeşitliliği önemli tehdit altında. Çimlendirmenin yapıldığı kumul alan ise binlerce yılda oluşan bir yapı” diye konuştu.

 

 

 

 

Çim doğal ekolojiyi öldürüyor

İnce, kumla birlikte ona ahenk sağlayan birçok canlı ömrünün oluştuğunu, o kumula mahsus bitki cinslerini tercih eden kelebek, kuş ve böcek cinslerinin hepsinin bütünsel olarak bir ekosistem oluşturduğunu söyleyerek, “Alana çim serdiğinizde bu kelebek, kuş ve böcek tiplerinin ömür alanı da direkt yok edilmiş oluyor. Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası mukavelelere de alışılmamış ve elbette kaldırılması gerekiyor. Orada, örneğin bir kırlangıç kelebeği fotoğrafı çekmiştim lakin çim serildiği için artık göremiyoruz. Peyzajda çim uygulanan alanda doğal ekolojiyi direkt öldürüyoruz” dedi.

‘İstenirse kaldıralım’

Serik Belediye Lideri Enver Aputkan ise çevrecilerin ‘kuş cenneti’ olarak belirttiği bölgenin o kumsal olmadığını, Köprüçay tarafındaki bu kumsalla hiç ilgisi olmayan bölgenin kuş cenneti olduğunu söyleyerek, “Yan tarafındaki otellere de bir baksınlar, kum dorukları üzerindeki yapılara ve döşedikleri çimlere de baksınlar. Burası Serik vatandaşı için yapıldı ve hocalarımız gelsin baksınlar, istenirse kaldıralım. Herkesin çok beğendiği bir alan. Kaldırılması gerekiyorsa daima bir arada kaldıralım lakin burada yıllarca futbol alanları vardı ve kimse ses çıkarmadı. Onları kaldırdık. Bu çimler de futbol alanlarından kalan çimler. Burada yasaya alışılmamış bir şey varsa bizim açımızdan değerli değil, kaldırabiliriz. Kıyının art tarafında vatandaşın yararlanması için düzenleme yapıldı ve büsbütün vatandaşımızın o hoşluklardan faydalandığı bir alan. O çimi de fazla gören varsa kaldırabiliriz” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atv
atv
Translate »