Yeni Nesil Sinema Okulu Projesi başladı Antalya Büyükşehir Belediyesi sinema alanında kariyer yapmak isteyen kız çocuklarını destekliyor « Alanya Televizyonu (ATV)

30 Kasım 2023 - 05:11
Radyo TimeRadyo Time

Yeni Nesil Sinema Okulu Projesi başladı Antalya Büyükşehir Belediyesi sinema alanında kariyer yapmak isteyen kız çocuklarını destekliyor

Yeni Nesil Sinema Okulu Projesi başladı Antalya Büyükşehir Belediyesi sinema alanında kariyer yapmak isteyen kız çocuklarını destekliyor
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 14:25

168 views

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Yeni Nesil Sinema Okulu” projesini hayata geçirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sinema alanında kariyer yapmak isteyen kız öğrenciler için tüm imkânları seferber edeceklerini belirterek ‘Sinema kadının gözüyle güçlenecek’ dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Hollanda Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı katkılarıyla gerçekleştirilen “Yeni Nesil Sinema Okulu” projesinin tanıtım toplantısı Su Otel’de yapıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde düzenlenen anlamlı etkinliğe Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa, Jüri Üyeleri, yazar ve oyuncu Ayşe Erbulak Özgürdal, yazar Şebnem Burcuoğlu ve yönetmen Gözde Kural, Hollanda Büyükelçiliği Politik Bölüm Müsteşarı Patty Zandstra katıldı. Tanıtım toplantısının davetlileri ile bir araya gelen Başkan Muhittin Böcek, katılımcılarla sohbet etti.

Kadınlara pozitif ayrımcılık

Konuşmasına tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Başkan Muhittin Böcek, “Öncelikle dokunduğu her şeyi güzelleştiren, varlığıyla hayata anlam ve değer katan tüm kadınlara sevgi ve saygılarımı gönderiyor; şiddetin, öfkenin, ötekileştirmenin son bulduğu, kadınların özgürce yaşadığı bir dünya diliyorum. Hollanda Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hayata geçirdiğimiz ‘Yeni Nesil Sinema Okulu’ projemizde pozitif bir ayrımcılık yaptık. Toplumsal cinsiyet eşitliğine, kadın haklarına, kadına yönelik şiddetle mücadeleye, kadının toplumdaki ve sinemadaki varlığına bir farkındalık yaratmak istedik. ‘Sinema,  kadının gözüyle güçlenecek’ dedik ve sinema alanında kariyer yapmak isteyen kız öğrencileri film üretmeye teşvik etmek ve desteklemek amacıyla bu projeyi hayata geçirdik” dedi.

Hertürlü destek verilecek

Projeye destek veren tüm kurumlara teşekkür eden Başkan Böcek, “Proje kapsamında eğitimler de alacak olan kız öğrencilerin kendi hikâyelerini kısa film olarak hayata geçirebilmeleri adına Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkânlarımızı seferber edecek ve onlara gereken tüm desteği sağlayacağız. Çekilen tüm filmleri de ülkemizin gururu ve uluslararası alandaki en kıymetli değerlerinden olan 59. Antalya Altın Portakal Film Festivalimizde hep birlikte gururla izleyeceğiz” diye konuştu.

Projenin detayları açıklandı

Yeni Nesil Sinema Okulu’nun detaylarına ilişkin bilgi veren Genel Sekreter Cansel Tuncer, projenin Türkiye’deki tüm üniversitelerin ilgili fakültelerinde eğitim gören kız öğrencileri, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları gibi konularda film çekmeleri için teşvik etmeye yönelik olduğunu söyledi. Cansel Tuncer, kız öğrencilerin, oluşturdukları film ekipleri, öykü veya senaryoları ile birlikte başvurularını yaparak seçilen ekiplerin proje kapsamında eğitimlere katılacaklarını aktardı.

Altın Portakal Film Festivalinde gösterime girecek

Genel Sekreter Tuncer konuşmasında “Seçilen projelerin ekiplerine film endüstrisi ve akademiden alanında uzman önemli isimler tarafından çevrimiçi ve yüz yüze özel eğitimler ve seminerler verilecek. Projeye seçilen ekipler bir hafta süreyle çekimler öncesi eğitim kampına davet edilecekler ve uygulamalı eğitim görecek. Eğitim etkinlikleri ve kısa film projelerinin geliştirilmesinden sonra ekipler filmlerini çekmeye başlayacak. Proje ile ekiplere teknik ekip ve ekipman desteği sağlanacak. Filmlerin ilk gösterimi, Ekim 2022’de 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak” dedi.

Proje çok önemli

Proje ortaklarından jüri üyesi yazar, oyuncu Ayşe Erbulak Özgürdal, böyle bir projede kadınlara destek vermesinden dolayı Başkan Böcek’e teşekkür ederken, sektörde bir noktaya gelmiş, bir şeyleri başarmış insanların görevi arkadan gelenlere ışık tutmak, destek olmaktan mutluluk duyacağını söyledi. Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa ise bu projenin örgün eğitimin dışına taşınmasının, kadın öğrencilerin bu projede desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

Sabırsızlıkla bekliyoruz

Jüri üyesi Yazar Şebnem Burcuoğlu da projenin bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorum diyerek, “Beni de çok yakından ilgilendiren bir proje için sevinçle geldim. Kitaplarımdan ve filmlerimden bu değerli genç kızların Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile çekeceği filmleri Altın Portakal Film Festivali’nde izlemek için can atıyorum” dedi.

Sahada tecrübe kazanacaklar

Jüri üyesi Yönetmen Gözde Kural ise Antalya’nın kendisi için çok önemli olduğunu dile getirerek, “Sektöre Antalya’da başladım. İlk filmimi Afganistan’da çekmiştim ve bunu çok genç yaşta yapabilmiştim. Bir toplumda kadın ne kadar görünür olursa gelişmişlik seviyesini de ona göre görebiliyoruz. Bu proje o açıdan çok değerli ve önemlidir. Sinema televizyon gibi pratik isteyen bölümlerde direk sahada eğitim vermek ve buna teşvik etmek çok değerli. Emeği geçen herkese ben de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Online ve uygulamalı eğitim

Yeni Nesil Sinema Okulu projesinde online ve uygulamalı eğitimler ile, hem senaryonun hem de ekibin çekime hazır hale getirilmesi sağlanacak. Öğrenciler, alanında uzman akademisyenlerden teorik bilgiler alırken aynı zamanda film sektöründe bilinen işlerde imzası olan eğitmenlerden saha tecrübesi kazanacak. Senaryo, film yapım, yönetmenlik – oyuncu yönetimi, görüntü yönetmenliği, ses, film müziği ve kurgu -post production gibi alanlarda projeye katılanlar eğitim alacak.

Sektör temsilcileri ile işbirliği

Yeni Nesil Sinema Okulu projesinin jüri üyeliğini ise Bennu Yıldırımlar, Pelin Batu, Belçim Bilgin, Ayşe Erbulak Özgürdal, Sepin Sinanlıoğlu, Gözde Kural ve Şebnem Burcuoğlu üstlendi. Projenin ön değerlendirme kurulu ise Bitlis, Mersin, Van ve Akdeniz üniversitelerinden akademisyenlerinden oluştu. Sineme okuluna katılımcılarına Beran Soysal, Tayfur Aydın, Anna Maria Aslanoğlu ve Öykü Karayel seminer verecek.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Translate »